دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی س .کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟

مانند زیر یک ماهی کشیده و با ماژیک یا پاستیل رنگ می کنیم.

سپس آن را سه برش می زنیم تا چهارقسمت داشته باشیم.

بقیه ی راه را مانند تصویر جلو بروید و در آخر می توانید ماهی ها را اگر درسایزهای مختلف درست کرده اید به بند بکشید و به عنوان آویز از آن استفاده کنید.


عروسک های زنجیره ای


...................................................................................................

شناخت ابزلردوخت(کاروفناوری)

- مترخیاطی:وسیله‏ ای است برای اندازه‏ گیری كه در مراحل مختلف (اندازه‏ گیری پارچه، اندام و …) به كار گرفته می‏شود.

 

 

 

 

2-   خطكش:این وسیله در اندازه‏‏های كوتاه به طول 20-15 سانتی‏متر تا طول یك متر از جنس‏های مختلف چوبی،‌ فلزی و پلاستیكی ساخته می‏شود. كاربرد این خط‏كش در ترسیم الگوست. خط‏كش باید حتماً مدَرج و لبه‌ آن صاف باشد .

 

 

 

 

 

2-1-1- وسایل علامت‏گذاری

از این وسایل برای تسهیل كار استفاده می‏كنند. با توجه به نوع پارچه، نوع رنگ، جنس و ضخامت، این وسایل را می‏توان تغییر داد.

1-   رولت: برای علامت گذاری و انتقال الگو روی پارچه استفاده می شود.

 

 

2-   كاربن مخصوص خیاطی:كاربن مخصوص خیاطی در رنگ‌های مختلف موجود است. با توجه به رنگ پارچه، نزدیك ترین رنگ كاربن به پارچه را انتخاب كنید و قبل از شروع به كار حتماً روی تكه‌ای از پارچه، كاربن را امتحان كنید و از هماهنگی آن با پارچه مطمئن شوید.

 

 

 

 

 


                                               

3-   مداد : مدادهایی با نوک رنگی نرم که برای رسم الگو روی پارچه و یا ثبت علائم روی الگو مورد استفاده قرار می گیرد.

 

4-   صابون خیاطی (مِل): مِل نوعی گچ خیاطی است كه برای رسم خطوط و یا هرنوع علامت‏گذاری روی پارچه به كار می‏رود .

 

 

 

 


3-1-1- وسایل برش

1- قیچی:یکی از وسایل ضروری و اصلی کار خیاطی است که برحسب نوع برش برای انواع پارچه های نازک و ضخیم ، دارای اندازه و فرم های متفاوت است.
انواع قیچی

1-        قیچی ساده :این قیچی دارای شكلی صاف و حلقه دسته های آن هم اندازه است. معمولاً این نوع قیچی‏ها پشت و رو ندارد و دو طرف آن شبیه یكدیگر است.

 

 

 

2-    قیچی كوچك: كاربرد این قیچی در برش تكه‌‏های كوچك و یا شكافتن درزها و دوخت‌های ظریف است. این قیچی به دو شكل است. اگر دارای تیغه با نوك گرد باشد برای شكافتن درزها به كاربرده می‏شود واگر دارای تیغه با نوك تیز و برنده باشد برای بازكردن جادکمه به كار می‏رود.

 

 

 

 

3-  قیچی برش پارچه‌های ضخیم:شكل ظاهری این قیچی با قیچی‏های دیگر كمی متفاوت است. كمی بالاتر ازجای اتصال دو تیغه‌ قیچی خمیدگی وجود دارد،این خمیدگی باعث می‌شود، كه تیغه‌های قیچی هنگام برش كاملاً‌ روی میز قرار گیرد. حلقه‌های قیچی یكی بزرگ تر از دیگری است در حلقه‌ كوچك قیچی انگشت شست و در حلقه‌ی بزرگ آن انگشت‌های دوم و سوم دست قرار می‏گیرد. امروزه برای افراد چپ دست قیچی مخصوص ساخته شده كه می‏توانند به راحتی از آن استفاده كنند.

3-   قیچی زیگزاگ:لبه ها‌ی این قیچی به شكل زیگزاگ است و برای برش پارچه‏هایی كه هنگام برش سریع ریش ریش می‏شوند به كار می‌رود. كاربرد دیگر آن تمیزكردن جای درزها در دوخت است.

 

 

 

4-        بشكاف[1]: از این ابزار ‌برای شکافتن درزهای ظریف و بازکردن محل جادکمه ، استفاده می شود. هنگامِ استفاده از بشكاف باید دقت كردوگرنه امكان دارد باعث سوراخ شدن پارچه شود.

 

 

4-1- وسایل دوخت

1- سوزن ته گرد: در هنگام الگوگذاری روی پارچه می توان از این نوع سوزن برای اتصال استفاده کرد. بهترین نوع سنجاق باید بلند و نوك تیز و دارای انتهایی برجسته باشد.

 

 

 

 

 

2- سوزن دوخت : سوزن خیاطی انواع مختلفی دارد. كه هر نوع آن، به طور جداگانه و مختص به یک نوع دوخت، مورد استفاده قرار می گیرد..

 

 

 

 

 

3-   سوزن نخ‏كن: وسیله ای بسیار ظریف و ساده برای نخ کردن انواع سوزن هاست.

 

 

۴- انگشتانه: انگشتانه معمولاً از جنس فلز یا پلاستیك است و هنگامِ دوخت و دوز با سوزن دستی كاربرد دارد. نوع فلزی آ‌ن اگر زنگ نزند مرغوب تر است. استفاده از انگشتانه باعث سرعت در كار می‌شود و همچنین نوك انگشت از خراشیده شدن با سوزن محفوظ می‏ماند. بهتر است فرد در هنگام دوخت، به استفاده از این وسیله عادت كند.

 

 

5-1-1- نخ دوخت

نخ از نظر جنس، ضخامت و رنگ بسیار متنوع است.  هنگام خرید برای هر نوع پارچه باید نخی متناسب با آن و در صورت امكان همجنس آن تهیه كرد. همچنین باید رنگ قرقره،‌ را كمی پررنگ‏تر از رنگ پارچه انتخاب كرد. زیرا رنگ نخ قرقره پس از بازشدن كم‏‏ رنگ‏تر از آنچه روی قرقره پیچیده شده به نظر خواهد رسید.

انواع مختلف نخ‏های دوخت عبارت انداز: قرقره‌ نخی مرسریزه، قرقره‌ ابریشمی، قرقره‌ نایلونی، كش قیطانی، عمامة نخی، نخ گلدوزی، ابریشمی تابیده ونتابیده، و‌ نخ كوك.

 

 

 

 


كش قیطانی باریك: كش قیطانی با ضخامت‏های مختلف و گاهی با ضخامت رشته قرقره‌ نخی، خیلی ظریف بافته می‏شود. از این نخ برای چین‏كش كردن پارچه استفاده می‌كنند.برای دوخت آن را به دور ماسوره پیچید، پیچ روی ماسوره را كمی شل كنید و به پارچه بدوزید. به این ترتیب پس از چرخ كردن، كش قیطانی در زیر پارچه قرار می‌گیرد.

 

 

 

6-1-1- لایی

لایی وسیله‏ای است كه در خیاطی برای جلوگیری از تغییر فرم در قسمت هایی از لباس مثل یقه، كمر، مچ، سجاف و…به كار می‌رود این لایی‏ها عبارت اند از لاییِ چسب پارچه‏ای، لایی چسب كاغذی، لاییِ مویی،زانفكیس.

 

 

7-1-1- اتو

اتو وسیله‏ای است كه برای برطرف كردن چین و چروك لباس به كار می‌رود. همچنین یكی از مهم ترین ابزارهایی است كه هنگام دوخت از آن استفاده می‌كنندو به لباس و دوخت آن جلوه‌ خاصی می‌دهد.

انواع اتو: اتوی برقی ساده، اتوی بخار و اتوی پرس خانگی

8-1-1- جالباسی

پس از اتوكشی باید لباس رابه کمک رخت آویز به جالباسی آویزان كرد تا لباس دوباره چروك نشود.

9-1-1- وسایل اتوكشی

یكی از مهم ترین روش‌ها دراتوكشی، روش صحیح اتوكردن لباس است، زیرا اتوكشی، به لباس زیبایی و جلوه خاصی  می‏دهد.مهم ترین این وسایل عبارت انداز میزاتو، ژانت، دستمال اتوكشی و جالباسی.


 


 شکلات های تزیینی


 

 

پودمان سبزی کاری


پودمان گلکاری

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic