تبلیغات
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران - پیامبران اولوالعزم
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟


اولوالعزم به معنی صاحبان کوشش و ثبات است و لقب پیامبران بخصوصی است

پیامبرانی که بر عهد خود با خدا و اطاعت از دستورات او تلاش فراوانی کردند.

این پیامبران که بزرگترین انبیای الهی هستند، عبارتند از:

حضرت نوح (ع)

حضرت ابراهیم (ع)

حضرت موسی (ع)

حضرت عیسی (ع)

حضرت محمد مصطفی (ص)

حضرت نوح (ع)

حضرت نوح (ع) نخستین پیامبر اولوالعزم بود که خداوند او را با کتاب و شریعت مبعوث فرمود

شریعت و کتاب او نخستین شریعت و کتابی بود که مشتمل بر قوانین و احکام الهی بوده است.

حضرت نوح دومین پدر نسل کنونی انسان است و بجز آدم و ادریس که قبل از او بودند، نسبت سایر پیغمبران الهی به او منتهی می‌گردد.

نام همسر وی «والیه» و گناه او این بود که در نزد قوم خود، نوح علیه السلام را مجنون معرفی کرد.

نام پسران او حام و سام و یافث و نام پسر گناهکارش که در هنگام طوفان نوح غرق شد، کنعان بود.

به تصریح قرآن کریم، حضرت نوح (ع) به مدت 950 سال قومش را به خداپرستی دعوت کرد. او اولین پیامبری است که در زمانش عذاب طوفان بر منکران و مشرکان فرود آمد.

در قرآن کریم داستان نوح به تفصیل بیان شده است. به تصریح قرآن، قوم نوح بت‌پرست بودند و او را می‌آزردند؛ اما نوح در رسالت خود شکیبایی و استقامت می‌ورزید و مردم را به توحید دعوت می‌کرد.

با این همه، هیچ کس جز عده کمی به او ایمان نیاورد. آنگاه قومش را به آمدن عذاب الهی تهدید کرد اما آنها به انکار و لجاجت و عناد ادامه دادند تا آنکه نوح نومید شد و نفرین کرد؛ خداوند نیز دعای او را مستجاب کرد و به وی فرمود که کشتی بزرگی بسازد.

هنگام نزول عذاب، نوح به همراه پیروان اندک خود سوار کشتی نوح شد. همه مشرکین در این طوفان غرق شدند، سرانجام عذاب الهی به پایان رسید و کشتی نوح بر کوه جودی قرار گرفت.

عمر نوح بسیار طولانی بود، به طوری که در ادبیات عربی و فارسی ضرب المثل شده است.

در تاریخ و روایات، عمر او بین هزار تا دو هزار و هشتصد سال نقل شده است که از این مدت 950 سال را به رسالت و پیامبری مشغول بود.

مطابق اخبار و تواریخ، قبر حضرت نوح (ع) در نجف و در کنار قبر امیر المومنین علی (ع) قرار دارد که در زیارت‌نامه‌ امام علی نیز به آن اشاره شده است.

حضرت ابراهیم (ع)

حضرت ابراهیم (ع)
حضرت ابراهیم (ع) پسر تارخ از نوادگان حضرت نوح (ع) و از پیامبران بزرگ الهی است

پیامبران هر سه دین توحیدی جهان، یعنی اسلام، مسیحیت و یهودیت، از فرزندان ابراهیم به شمار می‌آیند.

ابراهیم بر طبق روایات، 3000 سال پس از آفرینش آدم یا 1263 سال پس از نوح، به دنیا آمد. محققان، سرزمین بابل یا شوش یا حران را زادگاه ابراهیم می‌دانند.

نمرود، پادشاه زمان حضرت ابراهیم، بر اساس پیشگویی کاهنان و ستاره شناسان که از به دنیا آمدن کودکی که تاج و تخت او را در هم می‌کوبد خبر داده بودند، دستور داده بود از زنان باردار مراقبت بسیار به عمل آید.

از این رو مادر حضرت ابراهیم، امیله، به هنگام درد زایمان رو به صحرا نهاد و فرزند خود، ابراهیم، را در غاری در بالای کوهی به دنیا آورد و تا سال‌ها او را در همان مکان مخفی نگه داشت.

ابرهیم که در استدلال و سخنوری از استعداد خوبی برخوردار بود به فرمان خدا دعوت به توحید را از عموی خویش آزر شروع کرد، در مرحله بعد به میان قوم خود رفت و پس از گذر از مرحله سخنرانی و مرز استدلال، برای درهم شکستن باورهای بی‌پایه‌ی بت‌پرستان، با تبر، بت‌های بتکده بت‌پرستان را درهم شکست.

او با این کار، مورد خشم نمرود و مردم قرار گرفت و به فرمان نمرود در آتش افکنده شد ولی خدا خطاب به آتش فرمان داد:«یا نار کونی برداً و سلاماً علی ابراهیم»(ای‌آتش! بر ابرهیم سرد و آرام باش.) و ابراهیم بدون آنکه از آتش گزندی ببیند، از میان آن بیرون آمد.

ابراهیم، به دستور نمرود، از سرزمین خود رانده شد و همراه همسرش، ساره، به مصر رفت و به دعوت توحیدی خود ادامه داد. پس از ازدواج با همسر دوم خود، هاجر مصری، به شام رفت، آنگاه برای دلجویی از ساره، هاجر و فرزندش، اسماعیل، را به مکه برد و خود به شام برگشت.

او از سوی خدا «خلیل الله»(دوست خدا) لقب یافت. در آستانه پیری به اتفاق فرزندش، اسماعیل، مأمور تعمیر و آبادانی خانه خدا شد و آنگاه به دنبال خوابی که دیده بود، اسماعیل را جهت ذبح به قربانگاه برد و از آزمایش الهی سربلند بیرون آمد.

حضرت ابراهیم فرزندی هم از ساره داشت به نام اسحاق که پیامبران بنی اسرائیل از نسل اویند.

مدت زندگانی حضرت ابراهیم را از 175 تا 200 سال نوشته‌اند.

وی در مزرعه‌اش به نام «حبرون» مدفون است که امروزه آن را شهر الخلیل می‌نامند.

حضرت موسی (ع)

حضرت موسی (ع)

حضرت موسی (ع) از پیامبران اولوالعزم و ملقب به کلیم الله است

وی، پیامبر و رهبر قوم یهود بود که ایشان را از مصر و از اسارت مصریان بیرون آورد. خداوند به وسیله او دین یهود را در کوه طور سینا به بنی اسرائیل ارزانی داشت.

نام پدرش بر اساس تورات عمرام است که در عربی به صورت عمران درآمده است. نام مادر موسی را نیز یوکابد یا یوکبد نوشته‌اند.

زمان بعثت حضرت موسی (ع) در قرن‌های 13 تا 15 پیش از میلاد مسیح بوده است. نام حضرت موسی 136 بار در قرآن مجید ذکر شده و در بیست سوره از او سخن گفته شده است.

بخشی از زندگی حضرت موسی با استناد به آیات قرآن:

فرعون مصر خوابی دیده بود که طفلی در بنی اسرائیل به دنیا خواهد آمد که حکومت او را نابود خواهد ساخت. بنابراین دستور داده بود همه فرزندان پسر بنی اسرائیل را هنگام تولد بکشند.

مادر موسی او را از بیم کشته شدن بر اساس الهام الهی در صندوقی نهاد و در رود نیل انداخت. آسیه همسر فرعون او را دید و از آب گرفت.

موسی به امر الهی هیچ پستانی به دهان نمی‌گرفت تا اینکه مریم خواهر موسی، مادرش را به عنوان دایه به خاندان فرعون معرفی کرد. بدین ترتیب موسی در خاندان فرعون ولی در دامن مادر خودش پرورش یافت.

موسی در نوجوانی، در حادثه‌‌ای، هنگام دفاع از مردی از بنی اسرائیل یک قبطی را به ضرب مشت کشت. سپس از مصر به مدین گریخت، در آنجا به خانه شعیب راه یافت و با دختر حضرت شعیب (ع) ازدواج کرد.

شعیب مهر دخترش را 10 سال خدمت موسی در خانه آنان قرار داد. موسی پس از پایان دوره خدمتگزاری‌اش، با همسرش، صفورا، عازم مصر شد.

در وادی ایمن طور، در شبی سرد که راه گم کرده بود، با دیدن نور تجلّی الهی، هدایت یافت و به رسالت مبعوث شد.

او ماموریت یافت به مصر برود و فرعون را به توحید و خداپرستی دعوت کند. او از خداوند درخواست کرد که برادر کاردان و سخنورش، هارون (ع)، را نیز به دستیاری او در انجام رسالت بگمارد، و خداوند پذیرفت.

موسی در برابر فرعون آیات و معجزات زیادی نمایان کرد تا او را به خشوع وا دارد. از جمله آنکه عصایش را به صورت اژدها در آورد؛ یا از دستش فروغی همچون خورشید ‌تاباند.

اما فرعون همه این معجزات را سحر و جادو خواند و ساحران کشورش را به مقابله با موسی دعوت کرد. ساحران شکست خوردند و به خدای موسی ایمان آوردند.

کم کم بنی اسرائیل به موسی ایمان آوردند اما فرعون نمی‌گذاشت آنها از مصر به شام هجرت کنند. به دعای موسی بلاهایی بر فرعونیان نازل شد. موسی (ع) بنی اسرائیل را کوچاند و فرعونیان که در تعقیب ایشان بودند در بحر احمر غرق شدند.

حضرت موسی (ع) سرانجام در 120 یا 126 سالگی در شب بیست و یکم رمضان درگذشت و در کوه نبأ یا نبو به خاک سپرده شد.

حضرت عیسی (ع)

حضرت عیسی (ع)
حضرت عیسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم خداوند است

از ویژگی‌های این پیامبر بزرگ آن است که بدون داشتن پدر، از مادری به نام حضرت مریم به دنیا آمده است.

پس از آنکه با اراده خداوند متعال، عیسی چشم به دنیا گشود و تهمت‌های فراوان مردم به سوی حضرت مریم سرازیر شد، مریم مأموریت یافت که پاسخ به هر گونه شبهه و سوالی را به نوزاد در گهواره واگذار کند.

با قدرت پروردگار، عیسی از داخل گهواره لب به سخن گشود و خود را چنین معرفی کرد: قال انی عبدالله اتانی الکتاب و جعلنی نبیا. من بنده خدا هستم، او به من کتاب آسمانی داده و مرا پیامبر قرار داده است.

در قرآن، حضرت عیسی (ع) یکی از بندگان شایسته خدا ذکر شده است که با اراده خداوند در عوالم بالا حضور دارد و در زمان ظهور آخرین امام معصوم شیعه - حضرت مهدی (عج) - و در تشکیل حکومت عدل جهانی او شرکت خواهد داشت.

گوشه‌هایی از زندگانی حضرت عیسی (ع) در قرآن کریم مطرح شده است؛ به عنوان نمونه آیات 16 تا 36 سوره مریم که بازگو کننده صحنه‌های پس از ولادت حضرت عیسی است.

حضرت محمد (ص)

حضرت محمد (ص)

محمد بن عبد الله که در تورات و برخى کتب آسمانى احمد نامیده شده است،17 ربیع الاول به دنیا آمد

آمنه، دختر وهب، مادر حضرت محمد (ص) پیش از نامگذارىِ فرزندش توسط عبدالمطلب به محمّد، وى را احمد نامیده بود.

وی آخرین پیامبر الهى، بنیان‏گذار حکومت اسلامى و نخستین معصوم در دین مبین اسلام است.

حضرت محمد (ص) در روز جمعه، 17 ربیع الاول عام الفیل برابر با سال 570 میلادى (به روایت شیعه) به دنیا آمد.

عام الفیل، همان سالى است که ابرهه، با چندین هزار مرد جنگى از یمن به مکه یورش آورد تا خانه خدا (کعبه) را ویران سازد و همگان را به مذهب مسیحیت وادار سازد؛ اما او و سپاهیانش در مکه با تهاجم پرندگانى به نام ابابیل مواجه شده، به هلاکت رسیدند و به اهداف شوم خویش نایل نیامدند. آنان چون سوار بر فیل بودند، آن سال به سال فیل (عام الفیل) معروف گشت.

عبدالله بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدمناف بن قصّى بن کلاب بن مرّة بن کعب بن لوىّ بن غالب بن فهر بن مالک بن نضر بن کنانة بن خزیمة بن مدرکة بن الیاس بن مضر بن نزار بن معد بن عدنان. از پیامبر اسلام(ص) روایت شده است که هرگاه نسب من به عدنان رسید، همان جا نگاه دارید و از آن بالاتر نروید.

اما در کتاب‏هاى تاریخى، نسب آن حضرت تا حضرت آدم(ع) ثبت و ضبط شده است که فاصله بین عدنان تا حضرت اسماعیل، فرزند ابراهیم خلیل الرحمن(ع) به هفت پشت مى‏رسد.

پیامبر (ص) از 27 رجب سال چهلم عام الفیل (610 میلادى)، که در سن چهل سالگى به رسالت مبعوث شده بود، تا 28 صفر سال یازدهم هجرى، که رحلت فرمود، به مدت 23 سال عهده‏دار امر رسالت و نبوت بود. [آشنایی با اهل بیت]

آن حضرت علاوه بر رسالت، به مدت 10 سال امر زعامت و زمامدارى مسلمانان را پس از مهاجرت به مدینه طیبه بر عهده داشت.

پیامبر (ص) دوشنبه 28 صفر، بنا به روایت بیشتر علماى شیعه و دوازدهم ربیع الاول بنا به قول اکثر علماى اهل سنّت، در سال یازدهم هجرى، در سن 63 سالگى، در مدینه وفات یافت.

مرقد مطهر آن حضرت، در مسجد النبى در مدینه قرار دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها : پیامبران اولوالعزم،
لینک های مرتبط : دبستان دخترانه بهاران باعملک،
معاون آموزشی کیانی
شنبه 2 فروردین 1393
یکشنبه 29 مهر 1397 05:24 ق.ظ
There’s been a lot of changes since I last left a comment about my site.
I’m starting to add the new features that I’ve wanted to.
I hope in the next few weeks that all of it will be up and running.

It’s going to take time and I haven’t had much of it to dedicate to this project.
I thank you all for visiting my site and I hope you have a great
weekend!
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:29 ق.ظ

Whoa loads of beneficial material.
levitra 10 mg kopen vardenafil 20mg levitra 20 mg cheap 20mg levitra levitra 10 mg kopen levitra without a doctor prescription generic levitra vardenafil 20mg buy levitra 20 mg levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 04:39 ق.ظ

Wow lots of valuable info.
cialis generico safe dosage for cialis cialis generic tadalafil buy generic cialis pill online cialis 20 mg warnings for cialis cuanto cuesta cialis yaho 200 cialis coupon can i take cialis and ecstasy precios de cialis generico
شنبه 31 شهریور 1397 04:43 ب.ظ

You explained this exceptionally well.
aarp recommended canadian pharmacies canadian drug store prescription drugs without prior prescription canadian prescription drugstore buy viagra online usa trust pharmacy canada canadian pharmacies that ship to us drugs for sale on internet drugs for sale drugstore online reviews
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:48 ق.ظ

You actually revealed it adequately!
buy viagra low cost buy viagra usa online buy herbal viagra buy viagra online uk next day delivery is it safe to buy viagra online where to buy viagra on line getting viagra online buy viagra safely viagra mail order honest place to buy viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:39 ق.ظ

Whoa a good deal of good knowledge!
tadalafilo estudios de cialis genricos 200 cialis coupon cialis generic cialis for sale south africa cialis 50 mg soft tab cialis savings card cialis coupons printable cialis 200 dollar savings card cialis online nederland
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:36 ب.ظ

Amazing content. Many thanks.
get cheap cialis cialis 20 mg cost achat cialis en suisse tadalafilo wow cialis tadalafil 100mg click now buy cialis brand buy cialis cialis tadalafil online cialis pas cher paris only now cialis for sale in us
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:14 ق.ظ

Cheers! Quite a lot of facts.

online pharmacy viagra order online viagra how to buy generic viagra online generic viagra viagra online usa buy viagra uk buy legal viagra get online prescription for viagra were to buy viagra buy viagra sildenafil
یکشنبه 21 مرداد 1397 11:57 ب.ظ

Thanks, A good amount of posts!

generic cialis pill online cialis flussig buy cialis online legal generic cialis 20mg uk cialis uk next day cialis soft tabs for sale cialis canadian drugs best generic drugs cialis viagra vs cialis generic cialis in vietnam
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:35 ق.ظ

Thanks a lot, I appreciate it.
are there generic cialis viagra vs cialis cialis 20mg compare prices cialis uk buying cialis on internet low cost cialis 20mg cialis price thailand price cialis per pill dosagem ideal cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 04:06 ق.ظ

Well expressed genuinely. !
side effects for cialis cialis free trial generico cialis mexico cialis prezzo di mercato viagra vs cialis cost of cialis cvs generic cialis soft gels cialis generico cialis prices in england tadalafil tablets
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:09 ب.ظ

Cheers! Very good information.
achat cialis en europe achat cialis en itali safe dosage for cialis cialis super acti generic cialis in vietnam cialis baratos compran uk we use it 50 mg cialis dose cialis generico lilly cialis alternative cialis generico in farmacia
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:26 ق.ظ

Superb content, With thanks!
buy discount viagra buy viagra discount can you buy viagra online viagra prices uk how to buy viagra online without buy real viagra online without prescription buy cheap generic viagra buy price viagra is it legal to buy viagra online buy sildenafil uk
جمعه 17 فروردین 1397 08:06 ب.ظ

Cheers, Lots of data.

tadalafil 20mg buy cialis online nz cialis 20 mg cut in half cialis therapie low cost cialis 20mg non 5 mg cialis generici canada discount drugs cialis cialis savings card how to buy cialis online usa acquistare cialis internet
جمعه 3 فروردین 1397 04:36 ب.ظ

Position well taken..
cialis y deporte il cialis quanto costa usa cialis online cialis 5 mg funziona cialis 20mg cialis vs viagra cialis farmacias guadalajara cialis great britain cialis daily dose generic cialis in sconto
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:32 ب.ظ

Nicely put, Regards!
cialis efficacit cialis arginine interactio click here cialis daily uk cialis 10mg prix pharmaci low dose cialis blood pressure interactions for cialis cialis reviews cialis generic cialis generico cialis online napol
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:47 ب.ظ
Informative article, just what I was looking for.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است