تبلیغات
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران - والدین موفق
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟

والدین موفق
چگونه مرتب کردن اتاق را به فرزندانمان بیاموزیم؟

چگونگی آموزش نظم و ترتیب به خصوص مرتب كردن اتاق به بچه‌ها همیشه یكی از دغدغه‌های والدین بوده است. اغلب آنها از این مساله شكایت دارند كه هرگاه از كودك یا نوجوانشان خواسته‌اند تا اتاقش را مرتب كند فرزندشان با عصبانیت از انجام این كار امتناع ورزیده یا این مساله را نوعی دخالت و اذیت از سوی پدر و مادر تلقی كرده و حاضر به انجام این كار نشده است. اكثر پدر و مادرها علت واقعی این مخالفت كودك یا نوجوان را درك نمی‌كنند. به عقیده آنها این نوع مخالفت‌ها از بی‌ادبی كودك سرچشمه می‌گیرد. و به همین دلیل با پرسش‌ها و تردیدهای زیادی روبه‌رو می‌شوند.

اولین مساله‌ای كه در این میان حایز اهمیت است و باید به آن توجه داشت این است كه شما همیشه با این مخالفت روبه‌رو هستید. كودكتان امروز یا هر روز دیگر از مرتب كردن اتاق خود امتناع می‌ورزد اما این مخالفت بر خلاف تصور شما نه تنها نشانه بدی نیست بلكه به طور اجتناب‌ناپذیری جزء مراحل رشد كودك است. و اولین نشانه‌های آن نیز در سن دو سالگی است یعنی وقتی كه فرزند شما حرف زدن و به خصوص كلمه "نه" را یاد می‌گیرد. در این سن او فقط برای ابراز هویت خود از كلمه "نه" استفاده می‌كند و "بله" را بسیار دیرتر خواهد آموخت و آن را به كار خواهد برد. در این سن او با وجودی كه هنوز هم به شما وابسته است و نیاز به حمایتتان دارد باز با گفتن كلمه نه ابراز عدم رضایت كرده و به تدریج و كم‌كم كسب استقلال می‌كند. بنابراین "نه" گفتن‌های او حتی به موارد و مسایلی كه دوستشان دارد - نشان‌دهنده میل او به ابراز وجود است، این‌كه همه او را به عنوان انسان مستقلی بشناسند. از طرفی او با اعتراض‌ها و مخالفت‌هایش شما را می‌سنجد و محك می‌زند و قدرتتان را ارزیابی می‌كند و در پی فهم این مطلب است كه آیا می‌تواند از قوانین و محدودیت‌هایی كه شما برای او تعیین كرده‌اید تخطی كند یا خیر؟ توجه داشته باشید كه همه این موارد برای رشد شخصیت او ضروری است او با شما مخالفت كرده و نتایج حاصل از این مخالفت را ارزیابی می‌كند و از نتایج مثبت آن كه به رشد و تكامل شخصیتش كمك می‌كنند، بهره ‌می‌گیرد و نتایج منفی آن را كنار می‌گذارد. البته درك و تحمل این مساله برای پدرها و مادرها دشوار است كه باید با كمی صبوری و شناخت خصوصیات این دوران بر آن غلبه كنید. پرسش بعدی كه اغلب والدین در این‌ مورد مطرح می‌كنند این است كه آیا باید كودك را به زور وادار به مرتب كردن اتاقش كرد یا این‌كه با ملایمت او را قانع ساخت؟
كاملا طبیعی است از كودك یا نوجوانتان توقع داشته باشید اتاقش را مرتب و تمیز نگه دارد اما توجه داشته باشید كه این تقاضا و درخواست شما باید مطابق سن و سال او باشد. به عنوان مثال كودك بین دو تا سه سال با تقلید از بزرگترها ترتیب و نظم را می‌آموزد پس در این سن باید برای تمیز كردن اتاق با او همراهی كنید و تقریبا آن را به بازی تبدیل كنید. در این سن او به راهنمایی شما نیاز دارد تا دریابد كه تمیز كردن اتاق را از كجا شروع كرده و اشیا مختلف را در چه جایی قرار دهد. وقتی فرزندتان بزرگ‌تر شد (بین شش و یازده سال) بیشتر تمایل دارد كه مستقل عمل كند و مثل یك بزرگ‌تر خود به تنهایی اتاقش را تمیز كند، اما هنوز هم به كمك شما نیاز دارد. مستقل شدن به این معنا نیست كه او همه چیز را از قبل می‌داند و به طور خودبه‌خود همه كارها را انجام می‌دهد در این سن باید به او اجازه دهید تا به تدریج استقلال پیدا كند. مثلا هیچ‌گاه با زور و تحمیل و دستور از او نخواهید به این كار بپردازد همچنین به جای او اتاقش را مرتب نكنید فقط با ملایمت دلیل خواسته‌تان را برایش توضیح دهید.

اما وقتی فرزندتان به سن نوجوانی رسید نوع نگرش و واكنش شما هم باید تغییر كند. نخستین نكته‌ای كه باید به خاطر بسپارید این است كه حالت و وضعیت اتاق نوجوان پانزده ساله شما نشان‌دهنده ذهنیت، احساسات و هیجانات و عواطف اوست. دوم این‌كه نوجوان در این سن قلمرو خویش را مشخص می‌كند و بیش از پیش تمایل به استقلال دارد، او سعی دارد با مخالفت‌ها و اعتراض‌های خود قوانین خانوادگی را زیر سوال برده و به نوعی طغیان و سرپیچی كند. بنابراین هیچ‌گاه انتظار نداشته باشید كه همیشه اتاقش را مرتب و منظم ببینید او حتما برای ابراز وجود و كسب استقلال، برنامه‌ریزی‌ها و قوانین شما را تغییر خواهد داد، پس انتظار بیهوده‌ای است اگر از فرزندتان بخواهید مانند گذشته آخر هر هفته اتاقش را مرتب كند، به ویژه آگاه باشید كه نوجوان مخصوصا با قوانین و مقرراتی كه شما عمیقا به اجرای آنها اعتقاد دارید، مخالفت می‌كند. دلیل دیگر امتناع او از این كار این است كه فرزندتان به نوعی در جست‌وجوی خویش یا به عبارت بهتر به دنبال هویت خویش است؛ به همین دلیل بیشتر به تنهایی و تفكر و خلوت كردن با خود تمایل دارد. و همان‌طور كه قبلا ذكر شد در پی تعیین حد و مرز است بنابراین با تمیز نكردن اتاق خود به والدینش قلمرو و حد و مرز خود را اعلام می‌كند و از آنها می‌خواهد كه وارد قلمرو شخصی‌اش نشوند. بهترین راهكار و راه‌حل در این مورد پذیرش این نكته است كه در این سن كمی نامرتب بودن طبیعی است، پس به زور و شیوه‌ای افراطی از او نخواهید كه همیشه اتاقش را مرتب نگاه دارد و گهگاهی از این مساله چشم‌پوشی كنید. دیگر این‌كه، هیچ‌گاه در غیاب فرزندتان اتاقش را مرتب نكنید، برای ورود به اتاق او اول در بزنید و منتظر پاسخ بمانید. این رفتارها نشان می‌دهد كه شما محدودیت‌های تعیین‌شده از سوی او را به رسمیت می‌شناسید و متوجه نگرانی‌ها و دل‌مشغولی‌های او در این سن هستید.
سومین مورد كه باید حتما آن را رعایت كنید این است كه هرگز عصبانی نشوید.
به خاطر بسپارید كه همیشه هم امتناع فرزندتان از تمیز كردن اتاق به دلایل بالا نیست، گاهی اوقات قوانین و مقررات وضع شده از سوی شما ناعادلانه‌اند یا این‌كه باثبات نیستند و كودكتان را در تعارض قرار می‌دهد. برای این‌كه فرزندتان بهتر از قوانین تبعیت كند و با مخالفت او روبه‌رو نشوید شما و همسرتان باید با هم برای وضع قوانین و مقررات توافق داشته باشید، مثلا از این‌كه یكی از والدین قانونی را وضع كند و دیگری منع كند بپرهیزید. همچنین به یاد داشته باشید كه همیشه یك نوع عكس‌العمل نشان دهید، عدم هماهنگی فرزند شما را گیج خواهد كرد و نمی‌داند كه چگونه رفتار كند. به عنوان مثال یك روز او را به علت انجام ندادن كاری تنبیه كنید و روز بعد دقیقا اجازه انجام همان كار را بدهید. مورد دیگر این‌كه اصرار، پافشاری و عصبانیت زیاد برای این‌كه فرزندتان اتاقش را مرتب كند نه تنها نتیجه‌ای نخواهد داشت بلكه قدرت شما را نیز زیر سوال خواهد برد و باعث تضعیف شما خواهد شد و بدین‌گونه فرزندتان كنترل اوضاع را به دست خواهد گرفت، پس بهتر است این مساله را با آرامش حل و فصل كنید. به یاد داشته باشید كه چنین رفتارهایی بیشتر نشانگر عدم قدرت شماست. همچنین سعی كنید انرژی و وقت و نیرویتان را روی مساله‌ای كه چندان اهمیتی ندارد، هدر ندهید. اگر شما بیش از حد لازم روی این مساله اصرار داشته باشید مطمئن باشید كه فرزندتان معنا و مفهوم این پافشاری را متوجه خواهد شد و در نتیجه او كنترل اوضاع را در دست گرفته و خود را ملزم به اجرای آنها نمی‌داند و هرگز از شما اطاعت نخواهد كرد. هدف از مخالفت او با شما در لحظه‌ اول فقط عصبانی كردن شماست. در واقع او والدینش را بسیار دوست دارد اما در لحظه عمل می‌كند و روی اعمال و حركاتش تفكر و اندیشه‌ای ندارد و همه چیز را فراموش می‌كند. هدف دوم از این كار این است كه شما و قدرت و مقاومتتان را در كنترل خشم ارزیابی می‌كند. اول درصدد است كه شما را تسلیم كند بنابراین نوع واكنش شما در این مورد بسیار مهم است. هیچ‌گاه نباید احساسات و عواطف او را زیر سوال ببرید چون رفتار فرزندتان در این مورد كاملا طبیعی است.
نوع مطلب :
برچسب ها : والدین موفق،
لینک های مرتبط : دبستان دخترانه بهاران باعملک،
معاون آموزشی کیانی
شنبه 9 فروردین 1393
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است