تبلیغات
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران - 20نكته برای اینكه معلم خوبی شویم!
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟

20نكته برای اینكه معلم خوبی شویم! باید ها و نبایدهای اداره كلاس، كلنجار با بچه ها و تعامل با همكارها
وقتی بالاخره به عنوان معلم وارد این محیط شدید، باید یك سری «بایدها و نبایدها» یاد بگیرید؛ باید و نبایدهایی كه هر كدامش شما را از یك معلم تازه كار و معمولی موقعیت شناس موفق تبدیل می كند.
1-روز اول كلاس، خودتان را معرفی كنید؛ از دانش آموزان هم بخواهید یكی یكی خودشان را معرفی كنند یاد گرفتن نام كوچك آنها باعث ایجاد صمیمیت و به وجود آمدن علاقه بین معلم و دانش آموز می شود.
2-هدف آموزش این درس را برایشان روشن كنید؛ یك شمای كلی از درس و اینكه چرا این درس مهم است به شان بدهید. برایشان توضیح دهید كه روز آخر درس چه چیزهایی باید یاد گرفته باشند و طبق آنچه یاد گرفته اند باید بتوانند از پس تكلیف و كارهای بر بیایند.


نكته برای اینكه معلم خوبی شویم!
باید ها و نبایدهای اداره كلاس، كلنجار با بچه ها و تعامل با همكارها
وقتی بالاخره به عنوان معلم وارد این محیط شدید، باید یك سری «بایدها و نبایدها» یاد بگیرید؛ باید و نبایدهایی كه هر كدامش شما را از یك معلم تازه كار و معمولی موقعیت شناس موفق تبدیل می كند.
1-روز اول كلاس، خودتان را معرفی كنید؛ از دانش آموزان هم بخواهید یكی یكی خودشان را معرفی كنند یاد گرفتن نام كوچك آنها باعث ایجاد صمیمیت و به وجود آمدن علاقه بین معلم و دانش آموز می شود.

2-هدف آموزش این درس را برایشان روشن كنید؛ یك شمای كلی از درس و اینكه چرا این درس مهم است به شان بدهید. برایشان توضیح دهید كه روز آخر درس چه چیزهایی باید یاد گرفته باشند و طبق آنچه یاد گرفته اند باید بتوانند از پس تكلیف و كارهای بر بیایند.

3-نحوه ارزیابی تان را به شان تفهیم كنید. ارزش و تأثیر نمره كوییز، نمره مثبت فعالیت كلاسی، امتحانات ماهیانه، نیم ترم و ترم را برایشان توضیح دهید و مطمئن شوید كه متوجه ضابطه نمره دهی و ارزش یابی شما شده اند كه آخر سال ترم یا سال بدهكار كسی نباشید.

4-به روز باشید. دنیا دنیای تكنولوژی است. كار با تكنولوژی روز را بلد باشید؛ نرم افزارهایی مثل Power Point و Word خیلی به كارتان می آیند. سعی كنید در حد امكانات مدرسه، شرایطی را به وجود آورید كه بخشی از درس را با كمك اسلاید نمایش و درس بدهید. این كار، هم جذابیت دارد، هم وقت كلاستان به روی تخته نوشتن و پاك كردن نمی گذرد. علاوه بر این یك بار یك پرزنتیشن طراحی می كنید و بارها ازش استفاده می كنید. برگه های امتحانی و جزوه ها را هم تا حد امكان با دست ننویسید. یك برگه امتحانی یا جزوه تایپ شده تر و تمیز به مراتب بهتر از دستنویس است و به غرغر نزدن بچه ها و سؤال برای كلمه به كلمه اش می ارزد.

5-دیازپام نباشید! وقتی می خواهید درس بدهید، متكلم وحده، آن هم با صدایی منوتن نباشید. برای شروع مقدمه ای بگویید. سؤالاتی كوتاه بكنید كه هم خواب را از سر بچه ها بپراند و هم بدانند كه در درس شریكند و نباید فقط شنونده باشند. وقتی هم روی دور افتادید و جلو رفتید، هر از گاهی از بچه ها فیدبك بگیرید تا مطمئن شوید آنچه را تا به حال گفتید فهمیده اند یا نه. آخر بحث را هم طوری غافلگیرانه تمام نكنید كه كسی نفهمد کی تمام شد. مطلع، متن و خاتمه فكر شده ای داشته باشید.

6-خلاقیت داشته باشید. از روش های جدید آموزشی استفاده كنید با رفتارتان خلاقیت دانش آموزان را تحریك كنید و یادشان بدهید خلاقیت بالقوه شان را به خلاقیت تبدیل كنند.

7-برای هر كسی كه حرف شما را قطع می كند، چیزی در چنته داشته باشید. اگر كسی میان حرفتان پرید به جای اینكه از كوره در بروید، یا با نگاه معناداری طوری كه نشان می دهید حرفتان همچنان ادامه دارد به حرفتان ادامه دهید. بلافاصله بعد از اینكه جمله تان تمام شد از كسی كه حرفتان را قطع كرده بخواهید كه حالا حرفش را بزند. اگر كه حرفتان را قطع كردید، جواب سؤالش را كوتاه بدهید و به حرف خودتان برگردید تا رشته كلامتان بیش از این از دستتان نرود. جواب سؤال اگر زیاد بود، بگذارید برای فرصتی دیگر؛ مثلاً در فاصله ای که تنفسی كوتاه می دهید.

8-رفتارهای مثبت را با رفتاری مثبت پاسخ دهید؛ جنبه تشویقی دارد. مثلاً اگر از قبل درس را مطالعه كرده و هنگام تدریس، شما را همراهی می كند برایش یك نمره تشویقی در دفترتان ثبت كنید. این كار علاوه بر جنبه تشویقی ای كه برای همان دانش آموز دارد بقیه را هم ترغیب می كند كه از او پیروی كنند. كم كم كلاسی خواهید داشت كه همه مشتاق یادگیری اند.
 
9-اخطارهایتان را اول خصوصی بگویید.
گاهی پیش می آید كه ناچارید بابت درس نخواندن یا یك بی انضباطی به كسی اخطار بدهید. بارهای اول را خصوصی به خودش بگویید، بعد راه های بعدی مثل عمومی كردن توبیخ و تقاضای ملاقات با والدین را مطرح كنید.

10-قبل از اینكه بی نظمی كوچكی به جرمی بزرگ تبدیل شود به آن رسیدگی كنید. نگذارید این بی نظمی آن قدر بالا بگیرد كه كار به دفتر و ناظم و مدیر مدرسه بكشد. سعی كنید تا جای ممكن مشكل را در كلاس و بین خودتان حل كنید تا وجهه خودتان و دانش آموز زیر سؤال نرود. اما گاهی لازم است شخصی دیگر مثل ناظم دخالت كند، این را هم فراموش نكنید.

11-مسؤولیت پذیر باشید. وقتی این شغل را انتخاب می كنید باید بدانید مسؤولیت سنگین و مهمی را بر دوش خودتان گذاشته اید. حتی اگر شغل های دیگری دارید باید برنامه تان را با معلمی تنظیم كنید، این كار باید اولویت اولتان باشد. امتحانات ترم اول و دوم منتظر شما نمی دانند كه سر صبر به همه كارهایتان برسید و هر وقت دلتان خواست اتفاقی گذرتان به حوالی مدرسه افتاد، سری هم به كلاس و دانش آموزان بزنید! ترتیب یك انسان به عهده شماست.

12-وقت امتحان را به هیچ وجه عقب نیندازید. بهانه هایی مثل «دیشت عروسی بودیم»، «دیروز دلمان درد می كرد» و ... هیچ وقت تمامی ندارد. اگر یك بار امتحان را عقب بیندازید حتماً بارهای بعدی هم وجود دارند. برای خودتان قانون بگذارید كه فقط در چه شرایطی حاضرید این كار را انجام دهید؛ امتحان را برای دلسوزی و بهانه های الكی عقب نیندازید كه تا آخر سال نمی توانید یك امتحان درست و درمان برگزار كنید!

13-موقع امتحان گرفتن حواستان را جمع كنید. بعضی ها موقع امتحان استرس می گیرند. با آنها به ملایمت رفتار كنید و طوری كه نظم جلسه به هم نخورد هر كاری از دستتان بر می آید برایشان انجام دهید. تقلب ها را نادیده نگیرید؛ بی سر و صدا، بدون اینكه كس دیگری متوجه شود سریع این كار را متوقف كنید. باید بین كسی كه درس خوانده و نخوانده فرقی باشد. اگر دلتان بسوزد، عملاً زحمت خودتان را به باد داده اید.

14-دانش آموزانتان را طوری تربیت كنید كه دنبال مطالب اضافه تر باشند. روحیه تحقیق و پژوهشگری شان را بالا ببرید. طبق امكانات و منابعی كه در دسترسشان هست، بفرستیدشان دنبال تحقیق و پروژه؛ به شرطی كه به شان یاد هم بدهید كه كپی پیست كنند! كار جمعی و گروهی ازشان بخواهید و به گروه نمره دهید، نه به فرد، بهتر است بین گروه ها رقابت ایجاد كنید تا بین افراد.

15-دوستانه رفتار كنید. بین دوست بودن و دوستانه رفتار كردن زمین تا آسمان فرق است. برای خودتان به عنوان معلم حد و مرز قائل باشید و به جرم حریم خصوصی دانش آموزان هم احترام بگذارید، دوست بودن با دانش آموز تا زمانی كه معلم او هستید جواب نمی دهد اما صمیمیت چرا. معلم باید به اندازه اش هم جذبه و اقتدار داشته باشید!

16-اجازه ندهید كسی در كلاس پشت سر معلمی دیگر حرف بزند و اعتراضی بكند. شما حتی با سكوت تان كار آنها را تأیید می كنید و جدای از جنبه اخلاقی، مطمئن باشید در این صورت، این كار را در مورد خودتان هم انجام خواهند دارد!

17-مشتاق باشید. فرق معلم خوب با معلم عالی در تخصصشان نیست، در میزان اشتیاقشان به تدریس و انگیزه ای است كه موقع درس دادن در بچه ها ایجاد می كنند. اشتیاقتان را كه رو كنید بچه ها هم ناخود آگاه مشتاق یاد گرفتن می شوند.

18-از گفتن«نمی دانم» نترسید. باور اینكه كسی پیدا شود كه جواب همه سؤال ها را بداند كمی سخت است. قرار است شما به عنوان معلم خیلی از چیزها را بدانید اما نه همه چیز را! نقاب «همه چیز دانی» را به صورت نزنید؛ اگر جواب سؤالی را نمی دانید انكار نكنید. كسی از آدم هایی كه تظاهر می كنند خوشش نمی آید.

19-كلاستان را یكنواخت و خشك نكنید. وقتی از جنبه و ظرفیت دانش آموزان مطمئن شدید، وقت های خالی كلاس را با مباحث و موضوعات غیر درسی فراخورشان پر كنید. به كلمه ها و اصطلاحاتی كه بین مردم رواج پدا می كند هم آشنا باشید، شاید برای عوض كردن جو كلاس گاهی بد نباشد كه بگویید«دست گلتون درد نكنه!»

20-فوق برنامه باشید. كاری نكنید كه بچه ها شما را فقط به شكل یك كتاب درسی ناطق ببینند. به وقتش از زمین و زمان حرف بزنید و دریچه های جدیدی برایشان باز كنید.
منبع: نشریه همشهری جوان، شماره 307..

نوع مطلب :
برچسب ها : 20نكته برای اینكه معلم خوبی شویم!،
لینک های مرتبط : دبستان دخترانه بهاران باعملک،
معاون آموزشی کیانی
دوشنبه 18 فروردین 1393
جمعه 11 فروردین 1396 06:40 ب.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really
nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back later on. Cheers
جمعه 22 فروردین 1393 11:47 ب.ظ
عالِِِِِِِِِِِِِِِِِِِیییییییییییییییییییییییی بود.
خیلی استفاده کردم، متشکرم.
خسته نباشی.
معاون آموزشی کیانیمتشکرم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است