دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی س .کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟

چرا چیپس و پفک برای کودکان مضر است


مصرف چیپس و پفک کودکان را از تغذیه‌ای سالم  محروم می‌کند. در مراحل تهیه پفک، پودر ذرت پرس می‌شود و در حرارت بسیار بالا قرار می‌گیرد تا به صورت حجیم درآید. در چنین شرایطی روغن موجود در پفک می‌سوزد و تولید پراکسید می‌کند که در حرارت و نور، مقدار آن بیشتر است و خوردن آن سلامت کودک را تهدید می‌کند. همچنین، میزان بالای نمک پفک و شوری آن موجب عادت ذائقه کودکان به شوری شده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری فشارخون  را افزایش می دهد که در بزرگسالی زمینه‌ساز بیماری های قلبی ـ عروقی  و سکته‌های مغزی  می‌شود. براساس این مطالعات، پفک 9 برابر حجم خود آب جذب می‌کند. کودک با خوردن پفک و به دنبال آن آب احساس سیری کاذب کرده و در نتیجه از خوردن غذای سفره محروم و دچار کمبود تغذیه‌ای می‌شود.

مصرف چیپس  نیز به دلیل شوری و روغن زیاد ، همان خطرات ذکر شده در بالا را برای سلامتی بدن در بر دارد. کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند در صورت مصرف اینگونه تنقلات، بسیار کم و از انواع معتبر آنها با بسته‌بندی بهداشتی استفاده شود، زیرا چیپس های فله‌ای در روغن چند بار مصرف، درست می‌شوند که احتمال سرطان  زایی دارند. چیپس نیز موجب سیری کاذب می شود و به دلیل اینکه تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کودکان را در بر ندارد ، مصرف مداوم آن قبل از غذا موجب محروم شدن  کودک  از غذاهای اصلی و در نتیجه کمبودهای غذایی می‌شود.

منبع : WWW.PERSIANDIET.COM

مضرات چیپس و پفک و نوشابه - تغذیه سالم - آکاایران

پرتال آکاایران

سایت سلامت

و تندرستی بخش

مقالات سلامت

قسمت تغذیه سالم زندگی سالم- مضرات چیپس و پفک و نوشابه - تغذیه سالم

پفک , چیپس,تحقیق در مورد تغذیه

تغذیه سالم زندگی سالم-مضرات چیپس و پفک و نوشابه - تغذیه سالم

رئیس انجمن تغذیه گفت: نمک زیاد، رنگ و افزودنی های خوراکی موجود در چیپس و پفک، ذائقه کودکان را به شوری یا بیش خواری هدایت می کند.

دکتر سیدضیاءالدین مظهری با اشاره به مصرف چیپس و پفک در کودکان گفت: این مواد، کودکان را بی اشتها کرده و آنها را برای تامین

غذاها

ی روزمره دچار مشکل می کنند و نیازهای رشدی آنها را تحت الشعاع قرار می دهند. وی با تاکید بر عدم کنترل این نوع تولیدات تصریح کرد: اغلب روغن هایی که برای تهیه چیپس به کار می رود، احتمال دارد بارها و بارها بجوشد و در آن ترکیبات سمی ایجاد شود که می تواند تاثیر بسیار بدی بر سلامت جسمی و رشد کودکان داشته باشد.

رئیس انجمن تغذیه کشور، روند رشد دوران کودکی را سنگ بنای دوران نوجوانی، جوانی و میانسالی دانست و تاکید کرد : هرگونه تغییر در روند تغذیه می تواند تغییراتی در پارامترهای بیوشیمیایی خون فرد به وجود بیاورد. این متخصص، تغذیه ی صحیح کودکان را نوعی سرمایه گذاری در جهت سالم سازی آنها در سنین بالا دانست و تاکید کرد: توجه به تغذیه صحیح و جلوگیری از تاثیر تبلیغات سوء در جهت تغییر ذائقه کودکان در بلندمدت، تاثیر بسزایی در جامعه دارد.

دکتر مظهری گفت: نتایج تحقیقات نشان می دهد که اگر در دوران میانسالی، افراد دچار بیماری های قلبی ـ عروقی می شوند، ریشه در تغذیه ی دوران کودکی آنها دارد و حتی کودکانی که با وزن خیلی کم به دنیا می آیند، مادران آنها در دوران بارداری از سیگار و مشروب استفاده کرده یا دچار سوتغذیه بوده اند .

وی با تاکید بر اینکه به نوزادان تا 6 ماه اول غیر از شیر مادر هیچ ماده دیگری غیر از قطره ویتامین D و A نباید خورانده شود، تصریح کرد: اما متاسفانه در بررسی های انجام شده، به کودکان ایرانی از 2 ماهگی پفک می دهند.

دکتر مظهری با بیان اینکه سلامت کودکان از بعد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیار مهم است، افزود: کودکان سالم بهتر از امکانات موجود در کشور بهره می گیرند و هزینه های کمتری به دولت تحمیل می کنند و بازدهی بیشتری دارند. رئیس انجمن تغذیه کشور ادامه داد:تلاش بر این است که در بوفه های مدارس به جای

غذاها

ی بی ارزشی مثل چیپس، پفک و نوشابه، از تنقلاتی همانند نخودچی، شاهدانه، کنجد بو داده، برنجک، دوغ و

غذاها

یی گرم استفاده شود.وی فرهنگ سازی قوی و اصیل تغذیه و رجعت به

غذاها

ی سنتی را کمک بزرگی به ذائقه کودکان دانست و توضیح داد: با یک فرهنگ سازی قوی می توانیم از باورهای غلط و گرایش های نابجا بکاهیم، زیرا این مواد غذایی فاقد ارزش، نسل را فرسوده، کم توان و کم طاقت می کند.

وی اعتقاد دارد که در سیاست گذاری های آینده باید تعادل و ارتباط فرابخشی ایجاد گردد و سیاست های بخش کشاورزی و صنایع غذایی با نیازهای تغذیه ای هماهنگ شود.


پفک، چیپس، نوشابه ممنوع
پفک از پودر ذرت تهیه می شود. برای تهیه پفک، پودر ذرت پرس شده و در حرارت بسیار بالا قرار می گیرد تا به صورت حجیم در آید. روغن موجود در پفک در چنین حرارتی می سوزد و تولید پراکسید می کند که در حرارت و نور، میزان آن زیادتر می شود و خوردن آن سلامت کودک را به خطر می اندازد.
میزان بالای نمک پفک و شوری آن موجب می شود که ذائقه اطفال به شوری عادت کند. استفاده از

غذاها

ی شور، شانس ابتلا به بیماری افزایش فشار خون را بالا می برد و فشار خون بالا در دوران بزرگسالی زمینه ساز بیماریهای قلبی ،عروقی و سکته های مغزی و قلبی می شود. پفک 9 برابر حجم خود آب جذب می کند. به عنوان مثال وقتی که دانش آموز از مدرسه تعطیل می شود، احساس گرسنگی بر او غالب است و ممکن است در راه منزل یک بسته پفک بخورد، خوردن پفک به دلیل شوری موجب احساس تشنگی می شود و هنگامی که فرد آب می خورد، یک سیری کاذب در وی ایجاد می گردد دراین صورت کودک از غذای سفره محروم می شود و در نتیجه دچار کمبودهای تغذیه ای خواهد شد.

از مصرف چیپس هم به دلیل شوری زیاد به طور دایم و بی رویه باید خودداری کرد و در صورت مصرف گاه به گاه از انواعی که مارک معتبر، بسته بندی بهداشتی و پروانه ساخت وزارت بهداشت دارند، استفاده شود. چیپسهایی که به صورت فله و بسته بندی به فروش می رسند، به روش بهداشتی تهیه نمی شوند و از روغنی که در درجه حرارت بالا برای تهیه چیپس به کار می رود، چندین بار استفاده می شود. در اثر این کار روغن می سوزد و موادی تولید می کند که سرطانزا هستند. برخی از انواع چیپسها هم مانند پفک، شور و حاوی مقادیر زیاد نمک هستند و ذائقه فرد را به مصرف

غذاها

ی شور که زمینه ساز ابتلا به بیماری فشار خون و بیماریهای قلبی ،عروقی هستند، عادت می دهند. چیپس هم موجب سیری می شود و چون تمام مواد مغذی کودک را برای رشد ندارد، مصرف مداوم آن قبل از غذا موجب محروم شدن طفل از

غذاها

ی اصلی و غذای سفره و به دنبال آن کمبودهای تغذیه ای وی می شود.

نوشابه های گازدار نیز حاوی مقادیر زیادی قند هستند و مصرف مداوم آنها می تواند به بروز چاقی منجر شود. نوشابه، به دلیل میزان فسفات بالا، جذب کلسیم مواد غذایی را مختل می سازد؛ بنابراین مصرف نوشابه های گازدار همراه با غذا مانع از جذب کلسیم غذا شده و به تدریج موجب کمبود کلسیم بدن می شود که در بزرگسالی به پوکی استخوان منجر خواهد شد.

مواد افزودنی و نگهدارنده نوشابه ها در برخی کودکان، موجب بروز آلرژی و انواع حساسیت می شود. به جای نوشابه، می توان از نوشیدنیهای سالم مثل آب میوه ها، شیر، دوغ کم نمک و انواع شربتهای خانگی کم شیرینی استفاده کرد. این نوشیدنیها حاوی مواد مغذی مثل انواع ویتامینها و املاح به ویژه کلسیم هستند و حتی اگر هر روز مصرف شوند، ضرری ندارند. 
دکترسید ضیاءالدین مظهری - رئیس انجمن تغذیه ایران
 

مضرات پفك و چیپس وتنقلات

۱-مضرات پفك و چیپس :

نظرات دكترسید ضیاءالدین مظهری - رئیس انجمن تغذیه ایران- در این رابطه خواندنی است.

رئیس انجمن تغذیه گفت: نمك زیاد، رنگ و افزودنی های خوراكی موجود در چیپس و پفك، ذائقه كودكان را به شوری یا بیش خواری هدایت می كند.

دكتر سیدضیاءالدین مظهری با اشاره به مصرف چیپس و پفك در كودكان گفت: این مواد، كودكان را بی اشتها  کرده و آنها را برای تامین غذاهای روزمره دچار مشكل می کنند و نیازهای رشدی آنها را تحت الشعاع قرار می دهند. وی با تاكید بر عدم كنترل این نوع تولیدات تصریح كرد: اغلب روغن هایی كه برای تهیه چیپس به كار می رود، احتمال دارد بارها و بارها بجوشد و در آن تركیبات سمی ایجاد شود كه می تواند تاثیر بسیار بدی بر سلامت جسمی و رشد كودكان داشته باشد.

رئیس انجمن تغذیه كشور، روند رشد دوران كودكی را سنگ بنای دوران نوجوانی، جوانی و میانسالی دانست و تاكید كرد : هرگونه تغییر در روند تغذیه می تواند تغییراتی در پارامترهای بیوشیمیایی خون فرد به وجود بیاورد. این متخصص، تغذیه ی صحیح كودكان را نوعی سرمایه گذاری در جهت سالم سازی آنها در سنین بالا دانست و تاكید كرد: توجه به تغذیه صحیح و جلوگیری از تاثیر تبلیغات سوء در جهت تغییر ذائقه كودكان در بلندمدت، تاثیر بسزایی در جامعه دارد.

دكتر مظهری گفت: نتایج تحقیقات نشان می دهد كه اگر در دوران میانسالی، افراد دچار بیماری های قلبی ـ عروقی  می شوند، ریشه در تغذیه ی دوران كودكی آنها دارد و حتی كودكانی كه با وزن خیلی كم به دنیا می آیند، مادران آنها در دوران بارداری از سیگار و مشروب استفاده كرده یا دچار سوتغذیه بوده اند .

وی با تاكید بر اینكه به  نوزادان تا 6 ماه اول  غیر از شیر مادر هیچ ماده دیگری غیر از قطره ویتامین D و A نباید خورانده شود، تصریح كرد: اما متاسفانه در بررسی های انجام شده، به كودكان ایرانی از 2 ماهگی پفك می دهند.

دكتر مظهری با بیان اینكه سلامت كودكان از بعد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسیار مهم است، افزود: كودكان سالم بهتر از امكانات موجود در كشور بهره می گیرند و هزینه های كمتری به دولت تحمیل می کنند و بازدهی بیشتری دارند. رئیس انجمن تغذیه كشور ادامه داد:تلاش بر این است كه در بوفه های مدارس به جای غذاهای بی ارزشی مثل چیپس، پفك و نوشابه، از تنقلاتی همانند نخودچی، شاهدانه،  كنجد  بو داده، برنجك، دوغ و غذاهایی گرم استفاده شود.وی فرهنگ سازی قوی و اصیل تغذیه و رجعت به غذاهای سنتی را كمك بزرگی به ذائقه كودكان دانست و توضیح داد: با یك فرهنگ سازی قوی می توانیم از باورهای غلط و گرایش های نابجا بكاهیم، زیرا این مواد غذایی فاقد ارزش، نسل را فرسوده، كم توان و كم طاقت می كند.

وی اعتقاد دارد كه در سیاست گذاری های آینده باید تعادل و ارتباط فرابخشی ایجاد گردد و سیاست های بخش كشاورزی و صنایع غذایی با نیازهای تغذیه ای هماهنگ شود.

۲-چرا چیپس و پفک برای کودکان مضر است:

مصرف چیپس و پفک کودکان را از تغذیه‌ای سالم  محروم می‌کند. در مراحل تهیه پفک، پودر ذرت پرس می‌شود و در حرارت بسیار بالا قرار می‌گیرد تا به صورت حجیم درآید. در چنین شرایطی روغن موجود در پفک می‌سوزد و تولید پراکسید می‌کند که در حرارت و نور، مقدار آن بیشتر است و خوردن آن سلامت کودک را تهدید می‌کند. همچنین، میزان بالای نمک پفک و شوری آن موجب عادت ذائقه کودکان به شوری شده و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری فشارخون  را افزایش می دهد که در بزرگسالی زمینه‌ساز بیماری های قلبی ـ عروقی  و سکته‌های مغزی  می‌شود. براساس این مطالعات، پفک 9 برابر حجم خود آب جذب می‌کند. کودک با خوردن پفک و به دنبال آن آب احساس سیری کاذب کرده و در نتیجه از خوردن غذای سفره محروم و دچار کمبود تغذیه‌ای می‌شود.

مصرف چیپس  نیز به دلیل شوری و روغن زیاد ، همان خطرات ذکر شده در بالا را برای سلامتی بدن در بر دارد. کارشناسان تغذیه توصیه می‌کنند در صورت مصرف اینگونه تنقلات، بسیار کم و از انواع معتبر آنها با بسته‌بندی بهداشتی استفاده شود، زیرا چیپس های فله‌ای در روغن چند بار مصرف، درست می‌شوند که احتمال سرطان  زایی دارند. چیپس نیز موجب سیری کاذب می شود و به دلیل اینکه تمام مواد مغذی مورد نیاز برای رشد کودکان را در بر ندارد ، مصرف مداوم آن قبل از غذا موجب محروم شدن  کودک  از غذاهای اصلی و در نتیجه کمبودهای غذایی می‌شود.

۳-تنقلات،عامل اصلی سوء تغذیه در کودکان :

با توجه به تلاش های صورت گرفته در جهان در جهت بالا بردن سطح سلامت جامعه،این اقدامات موجب کاهش مرگ و میر مخصوصاً در اطفال، و افزایش طول عمر در اغلب کشورهای جهان شده است.اما سوء تغذیه ی انرژی پروتئین هم چنان مهم ترین مشکل تغذیه ای در اغلب کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما می باشد.

سوء تغذیه از توانمندی و کارآیی کشورکم می کند. براساس پژوهش ها مصرف تنقلات بی ارزش مانند انواع 

پفک، چیپس، نوشابه  های گازدار، سس های چرب و ... . ازجمله دلایل شیوع انواع سوء تغذیه در کوکان کشورمان است.

در ایران 800 هزار کودک زیر 5 سال دچارکوتاه قدی متوسط و شدید هستند. یعنی به دلیل عدم مصرف غذای کافی ، دچار سوء تغذیه مزمن هستند. دریافت کم مواد غذایی ابتدا موجب کاهش وزن کودک می شود و اگر این کم غذایی ادامه یابد، به تدریج، کودک خود را با این وضع منطبق می کند. یعنی قد و قامت او کوچک می شود تا بتواند با غذای کم به بقای خود ادامه دهد. به همین دلیل 

کوتاه قدی  تغذیه ای به عنوان یک شاخص ارزیابی توسعه، در جهان مطرح است.

دوران کودکی از مهم ترین دوران زندگی برای دست یابی به رشد کافی و پایه ریزی برای تأمین سلامت در دوره های بعدی زندگی است. تغذیه ی نامناسب کودک در این دوران عواقب غیرقابل برگشتی به دنبال دارد. کوتاه قدی، کم وزنی،لاغری همراه با کاهش ضریب 

هوشی ، کاهش قدرت یادگیری،افزایش ابتلا به بیما ری ها و کاهش توانمندی های جسمی و ذهنی مهم ترین عوارض سوء تغذیه در دوران کودکی است.

حجم معده کودک، کوچک است و به همین دلیل در هر وعده غذایی میزان محدودی غذا می تواند بخورد. از طرفی رشد جسمی کودک سریع و درنتیجه نیاز به مواد غذایی زیاد است. به بیان ساده ترغذای کمکی که کودک در هر میان وعده می تواند استفاده کند باید ارزش غذایی زیادی داشته و حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای رشد وی با شد. تنقلات غذایی کم ارزش نظیر چیپس، پفک، 

نوشابه  و ... مواد مغذی لازم را برای رشد کودک ندارد. این مواد سیری کاذبی را ایجاد می کنند که موجب محروم شدن کودک از غذاهای اصلی و مواد مغذی و در نهایت موجب بروز لاغری و سوء تغذیه ی وی می شود و از طرفی مصرف مداوم این مواد، می تواند سبب بروز چاقی  در کودک شود.

تغذیه مناسب و استفاده از میان وعده های با ارزش غذایی نظیر 

شیر ، میوه ، خرما ، نان و پنیر و گردو، نان  و پنیر و سبزی  و ... در برنامه ی غذایی کودک، موجب رشد مناسب او می گردد.

مصرف تنقلات کم ارزش به دلیل دا را بودن مقدار زیادی نمک، چربی و شکر زمینه ساز بروزبیماری های مزمن ( قلبی – عروقی، چاقی، 

فشارخون  و... .) در دوران بزرگ سالی است. این گونه تنقلات حاوی افزودنی های رنگی، نگه دارنده ها و طعم دهنده های مصنوعی هستند. که مصرف بی رویه ی آنها موجب بیش فعالی کودکان می گردد. متأسفانه تغییر الگوی مصرف مواد غذایی در طول دهه های اخیر، موجب جای گزینی تنقلات غذایی کم ارزش به جای میان وعده های مناسب و با ارزش گردیده است. این در حالی است که حدوداً 90 درصد کودکان 2-1 سا ل و 47 درصد کودکان 6 ماهه تا یکسال کشورمان در مناطق شهری و روستایی هر روز پفک می خورند. وجود آمارمرگ ومیر بیش از 300 نفر در روز به علت عوارض بیماری های قلبی –عروقی  و روند رو به رشد سایر بیماری های مزمن از قبیل انواع سرطان ها، دیابت  و ... . حاکی از لزوم توجه هر بیشتر به تغذیه ی کودکان کشورمان است. ذایقه ی افراد از دوران کودکی شکل می گیرد. مصرف تنقلات شور یا چرب موجب تمایل آنها به این گونه مواد در سال های بعدی زندگی می شود که این امر زمینه ساز ابتلا به انواع بیماری های مزمن است.

با توجه به اینکه عادات خوب غذا خوردن در سال های اولیه زندگی پایه گذاری می شود. والدین نه تنها باید غذاهای با کیفیت بالا برای تامین نیازهای تغذیه ای کودکان آماده کنند، بلکه لازم است یک محیط غذاخوری مثبت بوجود آورند. تا بدین طریق کودکان آنها دارای رفتار و دیدگاه های مثبت نسبت به غذاهای با ارزش بالا باشند.

 مصرف بی رویه ی نوشابه همراه با غذا ، علاوه برایجاد سیری کاذب، جذب مواد مغذی مانند کلیسم را مختل می کند.

آمارها نشان می دهد که، مصرف تنقلات کم ارزش در کشور روند رو به رشدی داشته، که این امر پیا مدهای زیانباری دررشد مطلوب و مناسب کودکان برجای می گذارد.

بررسی ها نشان می دهد مصرف پفک به خصوص قبل از وعده های غذایی به دلیل ایجاد سیری کاذب کودکان را از خورن غذای اصلی که باید مواد مغذی مورد نیاز رشد کودک را تامین کند، باز می دارد. از سویی دیگر نمک آن، ذایقه ی کودک را به خوردن غذاهای شور عادت می دهد. همچنین مطالعات انجام شده رابطه ی بین مصرف نمک و افزایش فشار خون در دوران بزرگسالی را ثابت کرده است.مصرف بی رویه ی نوشابه همراه با غذا ، علاوه برایجاد سیری کاذب، جذب مواد مغذی مانند 

کلیسم را مختل می کند.

به جای تنقلات کم ارزش می توان از موادی مانند : نخودچی، کشمش، گردو، 

بادام ، پسته ، گندم برشته، برنجک، عدس  برشته شده، توت خشک، انجیر خشک  و برگه ها  به عنوان میان وعده استفاده کرد. همچنین کودکان را به مصرف دوغ و آب میوه ی تهیه شده در منزل به جای نوشابه تشویق کنید.

نوع مطلب :
برچسب ها : مضرات چیپس و پفک و نوشابه - تغذیه سالم،
لینک های مرتبط :
معاون آموزشی س .کیانی
جمعه 22 فروردین 1393
یکشنبه 2 تیر 1398 04:04 ب.ظ

You actually said it fantastically!
we like it cialis soft gel buying cialis overnight cost of cialis per pill low cost cialis 20mg cialis prices in england we like it safe cheap cialis dosagem ideal cialis recommended site cialis kanada what is cialis tadalafil tablets
جمعه 31 خرداد 1398 04:09 ب.ظ

Really lots of wonderful knowledge!
brand cialis generic cialis super kamagra cialis generico in farmacia generic cialis 20mg tablets tadalafil 5mg does cialis cause gout look here cialis cheap canada achat cialis en suisse interactions for cialis 5 mg cialis coupon printable
پنجشنبه 30 خرداد 1398 04:59 ق.ظ

Useful content. Thanks a lot.
cialis venta a domicilio dose size of cialis cialis 20 mg cipla cialis online tarif cialis france tadalafil generic brand cialis generic cialis generisches kanada cialis online nederland cialis generico postepay
چهارشنبه 29 خرداد 1398 01:27 ب.ظ

Lovely material. Regards.
generic cialis levitra cialis usa cost cialis patent expiration cialis venta a domicilio cialis in sconto cialis usa cost precios de cialis generico cialis daily cialis 5 mg schweiz cialis for sale in europa
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:11 ب.ظ

Amazing info. Appreciate it!
opinioni cialis generico buy original cialis interactions for cialis generic cialis 20mg tablets cialis generisches kanada cialis 5mg usa cialis online prix cialis once a da deutschland cialis online cialis australia org
دوشنبه 27 خرداد 1398 07:58 ق.ظ

Helpful info. Cheers!
cialis generico lilly how to purchase cialis on line ou trouver cialis sur le net tadalafil 20 mg dosagem ideal cialis cialis great britain achat cialis en suisse buy cialis online nz cialis for sale south africa cialis without a doctor's prescription
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:00 ق.ظ

Reliable stuff. Appreciate it.
cialis rezeptfrei sterreich acquisto online cialis cialis australian price india cialis 100mg cost low cost cialis 20mg cialis en 24 hora can i take cialis and ecstasy cialis online cialis generico lilly buy generic cialis
جمعه 24 خرداد 1398 09:45 ق.ظ

Many thanks! Numerous tips!

cialis flussig we choice cialis pfizer india 200 cialis coupon generic cialis review uk we recommend cialis best buy buy brand cialis cheap side effects for cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis official site rezeptfrei cialis apotheke
جمعه 17 خرداد 1398 10:31 ب.ظ

Truly all kinds of superb facts!
does cialis cause gout the best site cialis tablets achat cialis en itali cialis wir preise link for you cialis price cialis name brand cheap buying cialis on internet achat cialis en europe cialis canada cialis 20mg prix en pharmacie
چهارشنبه 21 فروردین 1398 07:53 ب.ظ

Great posts, Thank you.
canadian pharmacy viagra pharmacy onesource canadian drugstore candida viagra pharmacy canada 24 drugs for sale online drugs for sale drugstore online shopping reviews Canadian Pharmacy USA online pharmacies mexico
جمعه 16 آذر 1397 02:38 ق.ظ

You actually suggested it terrifically!
cuanto cuesta cialis yaho cialis herbs buy cheap cialis in uk how much does a cialis cost generic cialis pro only best offers 100mg cialis prix cialis once a da cialis generico in farmacia cialis daily dose generic cialis reviews
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:59 ق.ظ

Superb material. Regards.
cialis 50 mg soft tab cialis pills tadalafil 5mg cialis ahumada click here to buy cialis cialis soft tabs for sale callus order generic cialis online cialis side effects dangers cialis canadian drugs
سه شنبه 13 آذر 1397 02:02 ب.ظ

This is nicely expressed. !
cialis australia org weblink price cialis where do you buy cialis try it no rx cialis free generic cialis cialis savings card cialis from canada cialis 30 day trial coupon cialis pills price each acquisto online cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:31 ب.ظ

Thanks a lot. Awesome stuff.
cialis online napol cialis per paypa cialis price thailand cialis in sconto cialis rckenschmerzen cialis en 24 hora are there generic cialis brand cialis generic cialis pills cialis uk
یکشنبه 11 آذر 1397 01:22 ب.ظ

Wow loads of beneficial info!
buy cialis sample pack buying cialis overnight cialis for sale south africa buy name brand cialis on line cialis 20 mg cut in half cialis online nederland canadian discount cialis cialis ahumada canada discount drugs cialis cialis tablets for sale
شنبه 10 آذر 1397 01:23 ب.ظ

Fantastic information. With thanks!
side effects of cialis cialis 100 mg 30 tablet cialis great britain cialis with 2 days delivery how much does a cialis cost cialis et insomni buy cialis online cheapest does cialis cause gout prezzo cialis a buon mercato cialis dosage recommendations
شنبه 10 آذر 1397 01:36 ق.ظ

Amazing plenty of wonderful data.
cialis 5 mg schweiz legalidad de comprar cialis cialis 50 mg soft tab cialis 10mg prix pharmaci cialis daily generic cialis cialis 20 mg cost cialis dose 30mg cialis en 24 hora sublingual cialis online
جمعه 9 آذر 1397 02:17 ب.ظ

Good content. Thanks a lot!
canada discount drugs cialis cialis from canada cialis generic cialis ahumada viagra vs cialis buy generic cialis cialis sicuro in linea cialis kaufen bankberweisung cialis generique 5 mg cialis soft tabs for sale
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:10 ب.ظ

Excellent postings. Thanks.
the best choice cialis woman effetti del cialis cialis 20 mg cost cialis professional from usa generic cialis soft gels try it no rx cialis cialis online napol price cialis best tadalafil tablets achat cialis en itali
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:30 ب.ظ

You actually explained this fantastically!
40 mg cialis what if i take cialis 5 mg prezzo di cialis in bulgaria cialis mit grapefruitsaft comprar cialis 10 espa241a warnings for cialis cialis in sconto cialis generic cialis super acti cialis pas cher paris
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:33 ق.ظ

Fantastic postings, Thanks!
cialis generika in deutschland kaufen cialis prices in england cialis en 24 hora cialis cipla best buy cialis online deutschland cialis usa cost prezzo cialis a buon mercato cialis 100mg suppliers pastillas cialis y alcoho cialis generic tadalafil buy
پنجشنبه 19 مهر 1397 02:53 ب.ظ

You actually mentioned this wonderfully!
levitra 20mg levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil cheap 20mg levitra vardenafil 20mg buy levitra 20 mg buy levitra 10mg levitra levitra generic levitra 20 mg bayer prezzo
یکشنبه 8 مهر 1397 05:10 ق.ظ

Nicely voiced genuinely! !
cialis 200 dollar savings card cialis daily dose generic cialis pills price each cialis daily weblink price cialis cialis preise schweiz cialis tablets australia cialis authentique suisse we choice free trial of cialis cialis uk
شنبه 31 شهریور 1397 06:52 ب.ظ

Thank you. Helpful stuff!
canadian pharmacy world canadian online pharmacies legitimate drugs for sale in uk buy viagrow pro drugs for sale usa canadian pharmacy meds canada medication cost buy viagra 25mg canada medication is trust pharmacy in canada legitimate
پنجشنبه 15 شهریور 1397 06:07 ق.ظ

You stated it superbly!
cialis en 24 hora cialis cipla best buy cialis generika in deutschland kaufen 40 mg cialis what if i take deutschland cialis online cialis qualitat cialis manufacturer coupon generic cialis in vietnam best generic drugs cialis order cialis from india
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:16 ق.ظ

You've made your point.
sildenafil prescription buy viagra australia viagra pharmacy uk viagra from pharmacy buy viagra pay with paypal buy viagra online canada no prescription viagra online prescription buy uk viagra where can i order viagra online viagra mail order
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:31 ب.ظ

Seriously lots of superb info.
cialis prezzo in linea basso buy brand cialis cheap cialis super kamagra cipla cialis online cialis reviews preis cialis 20mg schweiz we use it 50 mg cialis dose cialis for sale south africa cialis preise schweiz enter site natural cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:23 ق.ظ

Awesome content. Many thanks.
link for you cialis price how do cialis pills work cialis billig free cialis cialis 100mg suppliers cialis with 2 days delivery if a woman takes a mans cialis precios cialis peru buy cialis sample pack free cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:51 ب.ظ

Thanks a lot, Good stuff!
only best offers cialis use best generic drugs cialis cialis uk cialis sale online generic cialis 20mg uk cialis 5 mg schweiz generic cialis in vietnam prescription doctor cialis cialis coupons cialis tablets for sale
دوشنبه 22 مرداد 1397 02:48 ب.ظ

Wonderful data. Cheers!
il cialis quanto costa cialis generisches kanada usa cialis online we choice cialis pfizer india cialis generique cialis dosage amounts cilas look here cialis order on line cialis mit grapefruitsaft prix cialis once a da
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic