دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی س .کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟

تعریف اعتماد به نفس
اعتماد به نفس یک ارزشیابی کلی در باره فضایل و قابلیتهای خودمان،ارزشهایمان و پاسخهای دیگران نسبت به ما میباشد.
اولین نماد درونی اعتماد به نفس همان رضایت خاطر است از احساس توانائی های مان و نماد درونی آن نیز همان تبسمی است که بر لب داریم پس همیشه خندان باشید

 

راهكارهای افزایش اعتماد به نفس 

1-      در مقابل آینه بایستید و از خود تعریف كنید:
 

این كار در كسب اعتماد به نفس، بسیار مؤثر است. هر روز صبح چند دقیقه این كار را انجام دهید. سعی كنید هنگام نگاه كردن در آینه به موارد مثبت چهره خود نگاه كرده و از آن تعریف كنید.

2-      در حال زندگی كنید: 
 

اگر در حال زندگی كنید و تمام انرژی خود را متوجه زندگی در لحظه نمایید، فردای شما هم تضمین خواهد شد. چرا كه فردای شما محصول عملكرد صحیح امروز شما است. اگر عمر خود را در حسرت دیروز با نگرانی فردا سپری كنید، لحظه‌ها را از دست خواهید داد و این به معنی از دست دادن فردا نیز می‌باشد.

3-      دست دادن خودرا محكم‌تر كنید: 
 

به اصطلاح شل و وارفته دست ندهید، به خصوص اگر نظامی هستید، محكم و قدرتمند دست بدهید و همچنین گرم و صمیمانه.

4-      به موفقیت‌های خود نگاهی بیندازید: 
 

از موفقیت‌هایی كه تاكنون داشته‌اید، برای خود لیست تهیه كرده و همراه خود داشته باشید و هرگاه احساس عدم اعتماد به نفس كردید، نگاهی به آن بیندازید.

5-      به خودتان تبریك بگویید: 
 

حتی از گفتن جمله‌هایی مانند شب بخیر و دوستت دارم به خود امتناع نورزید. حتی برای خود جشن تولد بگیرید و در كل به خودتان برسید.

6-       نیروی نگاه خود را تقویت نمایید: 
 

افراد نظامی به خصوص آن‌هایی كه در شغل فرماندهی بوده‌اند ناخودآگاه نیروی قدرتمندی دارند، اگر می‌خواهید به این مرحله برسید، تمرین مؤثر زیر را انجام دهید: «ساچمه‌ای سیاه را در وسط سینی قرار دهید، و سعی كنید با نگاه خود از فاصله 2 متری آن را حركت دهید.»

7-       همیشه با خود مبلغی پول داشته باشید: 
 

وجود مقداری پول در جیب و كیف شما، اعتماد به نفستان را زیاد می‌كند، تاكنون شما شاید این موضوع را بسیار تجربه كرده باشید.

8-      مهم‌تر از همه نه گفتن را یاد بگیرید: 
 

بسیاری از افراد، قدرت نه گفتن را ندارند و این موارد برای آنان مشكل‌هایی ایجاد نموده است. اگر پیشنهاد یا درخواستی به شما می‌شود كه میل ندارید آنرا بپذیرید، با قاطعیت اما با احترام بگویید نه.

9-       فكر كنید كه اعتماد به نفس بی‌نظیری دارید: 
 

هرگز این فكر را به خود راه ندهید كه اعتماد به نفس ندارید، همیشه سعی كنید نسبت به خود فكرهای مثبت و والایی داشته باشید. اگر خودتان فكر كنید كه اعتماد به نفس ندارید، چه‌طور انتظار دارید كه دیگران فكر كنند كه شما اعتماد به نفس دارید. فراموش نكنید كه به هرچه فكر كنید، به سرتان می‌آید. اگر فكر كنید كه كاری را نمی‌توانید انجام دهید به طور حتم نمی‌توایند. آنچه مهم است، فقط افكار شماست.

10-   سرعت راه‌رفتن خود را بیشتر كنید: 
 

كسی كه اعتماد به نفس دارد گام‌های مستحكم بر می‌دارد و هدفمند راه می‌رود. قوی، قدرتمند و پر انرژی باشید.

11-  سر خود را بالا نگه دارید: 
 

این كار باعث می‌شود جریان خون از قلب به مغز (خون شریانی) و از مغز به قلب خون وریدی) به آسانی انجام پذیرد. حجم ریه‌ها افزایش یابد و در واحد زمان، اكسیژن بیشتری با خون مبادله شود. راه‌های هوایی از قبیل نای، نایژه‌ها، حلق وبینی تا حدودی در یك امتداد قرار گیرند و تنفس، راحت‌تر شود، میزان دید بیشتر شود، به برازندگی ظاهری شخص كمك كند و از همه مهم‌تر، اعتماد به نفس شخص را زیاد می‌كند.

12-  با ترس خود روبه‌رو شوید: 
 

مطمئن باشید چیزی كه از آن ترس دارید به آن بدی كه شما فكر می‌كنید نیستند. روبه‌رو شدن با آنچه شما از آن می‌ترسید باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود.

13-  صحبت كنید: 
 

اغلب اوقات در مورد یك موقعیت با یك شخص دچار توهماتی می‌شویم كه درست نیستند، اگر شك و تردید و سؤالی برای شما پیش بیاید و آن را رفع نكنید، این شك و تردید روی رفتار شما تأثیر می‌گذارد.

14-  مغلوب نشوید: 
 

چیز دیگری را انتخاب كنید. شما با یك تجربه ناموفق مغلوب نمی‌شوید، به این فكر كنید كه آیا هیچكس قبل از موفقیت شكست نخورده است. تنها چیزی كه احتیاج دارید یك راه متفاوت است.

15-  عذر تراشی نكنید: 
 

شایع‌ترین بهانه‌ای كه می‌تواند در برابر هر تغییر مثبتی آورده شود، این است كه من ذاتاً این‌طور هستم یا من این‌طور بزرگ شده‌ام، خیر، عذر شما پذیرفته نیست.

16-  مهارت‌های ارتباطی خود را گسترش دهید: 
 

در واقع خود باوری و اعتماد به نفس ریشه در ارتباط با دیگران دارد. داشتن ارتباط اجتماعی به افراد كمك می‌كند تا واقعیت‌هایی را در مورد خود بدانند. این افراد می‌آموزند كه در درون اجتماع برخی از افراد توانایی‌های بیش‌تر از آن‌ها و برخی دیگر توانایی‌های كمتر از آن‌ها دارندو در واقع آن ها می‌آموزند كه كم توان‌ترین افراد جامعه در همه ویژگی‌ها نیستند.

17-  در اجتماع بودن را تمرین كنید:
 

به فعالیت‌هایی ملحق گردید كه همواره در ارتباط با دیگران باشید، مانند: باشگاه، كلاس‌های ورزشی، انجمن‌های دانشجویی و كلوپ‌های تفریحی، در این محیط‌ها همواره باید اجتماعی بوده و با مردم معاشرت كنید. پس از مدتی خواهید دید ارتباط با دیگران برایتان عادی و راحت می‌شود.

18-  از طرد شدن نهراسید: 
 

یكی از عامل‌های اصلی در اعتماد به نفس پایین، ترس از عدم پذیرش (طرد شدن) است. آنچه را كه فكر می‌كنید درست است انجام دهید. به یاد داشته باشید این انتظار اشتباهی است كه بخواهیم همیشه مورد پذیرش و تأیید دیگران باشیم.

19-  نگرش مثبت داشته باشید: 
 

سعی كنید به موفقیت‌ها و نكات قدرت خود فكر كنید. ترفند كار در این است كه خود آگاه (تمركز حواس به خود) نباشید. اعتماد به نفس پایین، تردید و دودلی هنگامی رخ می‌دهد كه شما به عیوب و نقایص خود فكر می‌كنید. در عوض افكارتان را سراسر به شخصی كه در حال گفت‌وگو هستید متمركز گردانید. هم شما اضطراب خود را از خاطر خواهید برد و هم اینكه طرف مقابل از توجه شما خرسند و مشعوف خواهد شد.

20-  توقعات خود را كاهش دهید: 
 

همیشه عالی بودن غیر ممكن است افرادی كه می‌خواهند همیشه عالی باشند هیچ‌كاری را انجام نمی‌دهند.

21-  كارها را تمام كنید: 
 

تمامی وظایف و كارهایی را كه به عهده می‌گیرید، به انجام برسانید. اهمیتی ندهید كه ممكن است آن ها تا چه حد خوشایند باشند. آن‌ها را به بهترین شكل ممكن و با استفاده از تمام توان و كارایی‌تان انجام بدهید. كارهای نیمه كاره ذهن شما را مشغول می‌كنند واعتماد به نفس شما را كاهش می‌دهند.

22-  از تحلیل رفتار دیگران پرهیز كنید: 
 

اگر می‌خواهید اعتماد به نفس بالا داشته باشید، لزومی ندارد هر اظهار عقیده‌ای مانند شوخی و طعنه‌هایی كه دیگران احتمال دارد به سوی شما روانه كند، را به عنوان یك توهین به خود تلقی كنید. مردم اغلب چیزهایی را می‌گویند كه هیچ مقصود و منظوری از آن ندارند. وقتی كه آن‌ها آسیبی به شما نمی‌رسانند ناراحتی و به دل گرفتن حرف آن‌ها مشكل آفرین خواهد شد و ذهن شما را مشغول می‌كندو هر چند گاهی اوقات مردم نظرات نابه‌جا و بی‌موردی می‌دهند و در این حالت شما می‌باید قاطعانه از خودتان دفاع كنید.

23-  مشكلات را زیاد بزرگ نكنید: 
 

بزرگ كردن مشكلات موجب می‌شود خود باوری و اعتماد به نفس خود را از دست بدهید. بزرگ كردن مشكلات موجب كاهش احساس توانایی شما می‌شود. به یاد داشته باشید برای حل مشكلات شما توانایی لازم را دارا هستید و همیشه برای حل یك مشكل دست كم یك راه حل وجود دارد. 
راه‌های دیگری نیز برای ایجاد اعتماد به نفس و تقویت آن وجود دارد كه به اختیار آن‌ها را بیان می‌كنیم. اهمیت به سلامت جسم و روح، سرزنش عمل به جای سرزنش خود، توجه به جنبه های مثبت هر فرد، پذیرفتن خویشتن، ارزیابی اعمال، تأیید و تشویق شخصیت خویشتن، پرهیز از سرزنش مكرر دیگران، استفاده نكردن از جملات منفی، گوش فرا ندادن به صحبت‌های منفی اطرافیان، عدم وابستگی به اطرافیان، داشتن هدف و برنامه‌ریزی برای رسیدن به آن، انجام ورزش و خوب خوابیدن، سپاسگزاری در مقابل كار خوب اطرافیان، داشتن رفتار محترمانه، مسؤولیت‌پذیری، پرهیز از ارتباط طولانی و مداوم با افراد مأیوس، مطالعه شرح حال و زندگی افراد موفق، برقراری ارتباط با افراد پر تحرك و با نشاط، بیان احساسات واقعی بدون توجه به اطرافیان، تحمیل نكردن عقاید اطرافیان بر خود و بالعكس، جرأت به خرج دادن وعمل كردن و ... در ضمن همیشه به یاد داشته باشیم این خود ما هستیم كه در اصل اعتماد به نفس را در وجود خود به وجود می‌آوریم و آن را تقویت می‌كنیم پس همیشه با خود تكرار كنیم كه دارای اعتماد به نفس فوق العاده‌ای هستیم.

 

 

            اعتماد به نفس چیست و چگونه افزایش می یابد؟

اعتماد به نفس ، عبارت است از احساس اطمینان نسبت به خود. به عبارت دیگر ، اعتماد به نفس یک فرد به نحوه ی احساس اودرباره ی (( من )) خویش بستگی دارد .شما در مورد خودتان چگونه فکر می کنید ؟ آیا نظر مساعدی نسبت به خودتان دارید و به خودتان احترام می گذاریم ؟ اگرپاسخ شما به سوالات اخیر مثبت باشد ، در این صورت می توان گفت که شما از یک من قوی و ایده آل ، برخوردار هستید ، اما اگرشما نظر مساعدی نسبت به خودتان نداشته باشید و برای خودتان احترام قایل نشوید ، می تون گفت که شما دارای من ضعیفی هستید .مع الو صف ، باید گفت که نظر فرد نسبت به خودش در موقعیتهای مختلف زندگی یکسان نیست و ممکن است که او دریک موقعیت خودش را خوب و قوی بپندارد ، ولی در موقعیت دیگری خود پنداری ضعیفی داشته باشد .

اما ، چیزی که تاسف آور است ، این است که اغلب ما ، معمولا” بیشتر به جنبه های ضعیف خودمان اهمیت می دهیم و تمام توجه امان را بر روی نکته ضعفهایمان متمرکز می کنیم نه بر وی امتیاز اتمان . پس ، چاره کار چیست ؟ نخستین قدم شما برای تقویت و بالا بردن اعتماد به نفستان ،درک و فهم این حقیقت باید باشد که اعتماد به نفس ، در واقع همان نظر و عقیده ای است که شما راجع به خودتان دارید. آگاهی از این امر منجر به این خواهد شد که در تقویت اعتماد به نفستان در مسیر صحیحی گام بردارید . در مرحله’ بعدی ، باید از خودتان بپرسید که چرا در برخی از جنبه های زندگی دارای اعتماد به نفس کافی نیستند ؟ یک دلیل آن ، شاید مورد مقایسه قرار دادن خودتان با افراد دیگر باشد .

به این ترتیب ، اگر در این مقایسه شما خودتان را کمتر از دیگران بدانید، مسلما” خود پنداریتان رو به نقصان خواهد نهاد. به طور کلی ، هنگامی که شما خودتان را با فرد دیگری مقایسه می کنید ، این فرد ، چه یک هنرمند باشد ، و چه یک ورزشکار ، یک وکیل ، یک پزشک ، یک تاجر ، و یک دانشجو ، اگر آن فرد را در برخی خصوصیتها بهتر از خودتان بدانید ، خود پنداری شما تضعیف خواهد گشت . اما ، جهت مقابله با این وضعیت و جهت این که خود پنداری صحیح و مناسبی از خود داشته باشید ، بهترین شیوه نگریستن به سایر افراد، داشتن یک نگرش کلی است – نگرشی که در آن ، همه’ انسان ها با هم برابر در نظر گرفته می شوند . به عبارت بهتر ، به هنگام مقایسه خود با دیگران باید به این نکته توجه داشته باشید که هر انسانی دارای منابع مختلفی است . هیچ کس یک مرد یا یک زن نیست . بلکه پیش از هر چیز دیگری همه یک انسان هستید .

شما با یک اسب برابر نیستید ، زیرا یک اسب بسیار قوی تر از شماست .، اما شما در مورد قدرت خودتان نسبت به آن اسب ، هیچ نقصی در خودتان احساس نمی کنید . سرعت یک سگ بسیار سریعتر و هیکل یک فیل ، بسیار تنومندتر از شماست اما شما در این گونه موارد نیز هیچگونه کمبودی در خودتان احساس نخواهید کرد ، زیرا این حیوانات خارج از دایره ی تعمیم شما به عنوان یک انسان ، قرار دارد . برخی از ما ، افراد دیگر را دارای خصلتهایی می بینیم که خود فاقد آن ها هستیم و لذا در خودمان احساس کمبود می کنیم . این احساس کمبود و عدم کفایت – حتی اگر در مورد یک جنبه’ جزئی و کوچک باشد – سریعا” در سرتاسر وجود و در کلیت خود
پنداری ما ، گسترش می یابد . ولی اگر ما همه ی مردم را به چشم یک انسان بنگیرم ، در آن صورت ، دیگر همه کس با هم برابر خواهند بود . بلند و کوتاه ، ثروتمند و فقیر ، دانا و نادان ، چاق و لاغر و . . . همگی بی معنا هستند .

ما به عنوان یک انسان همگی یکی هستیم و تفاوت و رقابتی بین ما وجود ندارد . بنابراین ، از آن جا که رقابت بین انسانها بی معناست ، ما نه می توانیم موقعیت خودمان را به عنوان یک انسان بالاتر ببریم و نه می توانیم آن را پایینتر آوریم . ما همیشه یک انسان بوده ایم ، هستیم و خواهیم بود و این یک واقعیت انکار ناپذیر است . اگر ما دیگران را به عنوان یک انسان بنگریم ، متوجه خواهیم شد که هر انسانی در روی زمین ، توانایی انجام کارهایی را دارد که ما نداریم . از طرف دیگر ، ما هم می توانیم کارهایی انجام دهیم که دیگران نمی توانند ، اما این امتیازات ، ما را از دیگران کوچکتر یا بزرگتر نمی سازد ، بلکه فقط باعث تفاوتهایی بین ما و دیگران در برخی از زمینه های خاص زندگی می گردد . بنابراین ، اگر کسی خصلتی داشته باشد که ما نداشته باشیم ، و این مسئله ممکن است از نظر آن کس نوعی برتری به حساب آید ، ولی از نظر ما ، آن خصلت ، تنها تفاوت ساده ای بین ما و او خواهد بود .

بر دو درخت نظری اندازید . یکی از این درختان ، ماموت تنومندی با عمری بیش از هزار سال است ، آن دیگری ، درخت کاج کوچکی است که در بیشه زارها روئیده است . آیا از نظر شما ، درخت ماموت تنومند از درخت کوچک کاج برتر است ؟ مسلما” این طور نیست . از نظر شما ، آنها هردو فقط یک درخت هستند ، یکی کوچک و یکی بزرگ . به این ترتیب ، زمانی هم که بر دو نفر انسان می نگرید ، چه یکی از آنها استعداد بیشتری نسبت به دیگران داشته باشد ، چه نه ، آنچه که شما خواید دید فقط دو نفر آدم خواهد بود ، نه بیشتر و نه کمتر . اگر شما موفق شوید که عملا” مردم دیگر را در شکل واقعی خودشان ، بدون اصرار در برتر دانستن یکی بر دیگری و رقابت بین آنها ، ببینید ، در آن صورت می توان گفت که شما به درجه’ بالایی از اعتماد به نفس دست یافته اید و خودتان را آنچه که هستید – یعنی به یک انسان- می بینید .

هرکس دارای امتیازی نسبت به دیگران است ، شما دارای چه توانائی هستید که دیگران ندارند ؟ مسلما” شما می توانید کارهایی انجا دهید که افراد دور و برتان قادر انجام آن کارها نیستند . آیا داشتن این توانائیها ، شما را برتر از دیگران می سازد ؟ یا این که فقط به این معناست که شما می توانید کاری را بهتر از برخی از افراد دیگر ، انجام دهید ؟ اگر در زندگی شما ، شخصی وجود داشته باشد که که شما با نگاهی از پایین به بالا ، او را برتر از خودتان می پرداند در این صورت لازم است که برروی اعتماد به نفستان اندکی کار کنید .

از طرف دیگر،اگر در زندگی شما کس دیگری وجود داشته باشد که شما با نگاهی از بالا به پایین ، او را کمتر از خودتان می پندارید ، باز هم لازم است به تقویت اعتماد به نفستان مشغول شوید . اما اگر شما همه’ انسانها را – چه آنهایی را که قبلا” برترین برترینها و چه آنهایی را که کم ترین کمترینها هستید – با خودتان برابر بدانید ، در این صورت می توان گفت که سطح اعتماد به نفس شما خوب و طبیعی است . شما ، در صورتی از اعتماد به نفس بالایی برخوردار خواهید شد که در رقابت دائم با تنها چیزی که احساس رقابت را در شما تحریک می کند – یعنی خودتان – قرار داشته باشید . در این صورت ، زندگی از نظر شما چیزی همانند یک بازی جلوه گر خواهد شد – یعنی ، موقعیتهای دشوار زندگی را در حکم قوانین یک بازی در نظر خواهید گرفت. (ماجرای مارتین نمونه ی خوبی از قضیه ی ((رقابت با خود)) است . مارتین که در یک مغازه ی موکت بری مشغول به کار بود . مشکل او این بود که دائما” سعی کرد در کار خودش سریعتر و بهتر از دیگران باشد ، اما هرگز موفق به این کار نشده بود .

بعد از مدتی ، مارتین تصمیم گرفت که فقط با خودش به رقابت بپردازد .، به همین منظور ، او برای اولین بار در طول زندگی اش یک زما سنج و دفترچه یاد داشتی را با خودش به یک مجتمع ساختمانی برد که قرار بود اتاقهای آپارتمانهای آنجا را موکت کند . با شروع کار ، مارتین با استفاده از زمان سنج ، مدت زمانی را که صرف موکت کردن اتاقها می کرد ، اندازه گرفت و در دفترچه یادداشت کرد . در روز اول ، موکت کردن اتاق خواب یکساعت ، هال دو ساعت اتاق پذیرایی یک ساعت و ده دقیقه ، و راه پله ها دو ساعت ساعت ونیم ، طول کشید . روز بعد که مارتین برای موکت کردن کردن خانه ی دیگری از خانه های همان مجتمع مراجعه کرد ، بیش از هر زمان دیگری برای شروع کارش اشتیاق داشت .

به همین دلیل ، او دفترچه و زمان سنج را از جیبش بیرون آورد و خیلی زود ، آماده ی کار شد . هدف او این بود که کارش را خیلی سریعتر از روز قبل انجام دهد . پس از شروع به کار ، بدون آن که مارتین متوجه باشد ، زمان به سرعت سپری شد و او موفق شد که در مجموع ، نیم ساعت زودتر از دفعه قبل کارش را به پایان ببرد . بعد از آن روز ، مارتین برای دست یابی به رکوردی بهتر ، هر روز بر سرعت کارش افزود و با این رویه ای که در پیش گرفت طولی نکشید که او در مغازه ای که مشغول به کار بود ، به سریعترین موکت بر تبدیل شد . در مرحله ی بعد ، مارتین کیفیت کارش را تا آن جا که ممکن بود بالا برد ، به صورتی که در کار او و فاصله و خط بین موکتها از نگاه بیننده اصلا” به نظر نمی آمد و موکتها تمام حاشیه ی دیوارها را کاملا” می پوشاندند و زیبایی کار را بیشتر می کردند . بعد از این مرحله ، مارتین که دیگر معروفترین موکت بر منطقه شده بود ، لازم دید که به عنوان یک هدف مهم ، مغازه مستقلی برای خودش باز کند ، بنابراین ، شروع به پس انداز کردن درآمدهایش کرد . مارتین مصمم بود که به بازی رقابت با خودش ادامه دهد ، لذا ، هر زمانی که پولی گیرش می آمد ، با خودش عهد می کرد که هفته ی بعد ، دو برابر آن را کسب کند . این گونه بود که مارتین در عرض دو سال توانست بزرگترین مغازه’ موکت بری شهرشان را بخرد و لازم به گفتن نیست که همراه با موفقیت او در کارش ، اعتماد به نفس او نیز دو چندان شد .

و این نبود مگر در نتیجه رقا بت با خود . هر زمان که کسی هدفی برای خودش تعیین می کند ، با دست یافتن به آن هدف ،خود پنداری او تقویت می شود، این امر چه در مورد اهداف بلند مدت ، چه میان مدت و چه کوتاه مدت ، صادق است . اهدافی که توام با (( رقابت با خود )) هستند ، بسیار سهل الوصولند ، چرا که به هنگام رقابت با خود ، تمام کوشش ما صرف این می شود که کاری را بهتر یا سریعتر از دفعات قبل انجام دهیم ، به این ترتیب ، رسیدن به هدفی و تکمیل کاری ، باعث احساس رضایت و تقویت (( من )) ما می شود . شما هم می توانید همانند مارتین ، تمام کارهایتان را با استفاده از یک زمان سنج با سرعت بیشتری نسبت به دفعات قبل به انجام برسانید . همچنین ، می توانید معیارهایی از قبیل افزایش میزان سطح ریلاکس بدنتان ، افزایش تعداد کارهای خیر خواهانه ای که هر هفته انجام می دهید ، و افزایش تعداد اهدافی که در یک زمان معینی به آنها دست می یابید را به عنوان انگیزه هایی برای (( رقابت با خودتان )) در نظر بگیرید .

آنچه که لازم است در انجام کاری آنگونه باشید ، این است که تمام سعی و تلاش خود را به کار ببرید . اگر چه ممکن است شما با تلاشی که می کنید روزی به یک برسید و روز دیگری به ده ، نباید نگران نباشید ، زیرا اصولا” ساخت انسان چنین است که تحت تاثیر نوسانات ریتمهای گوناگونی قرار دارد ( اصل ریتم ) . بنابراین ، زمانی که شما با وجود تمام تلاشی که می کنید ، نمی توانید به نتایج مطلوبی دست یابید ، نباید احساس گناه بکنید ، زیرا شما هر چه در توان داشته اید ، به کار برده اید. گذشته از آن ، شما همیشه تحت تاثیر نیروهایی قرار دارید که کنترل این نیروها از اختیار شما خارج است (که ما در اصطلاح کلی این نیروها را خواست خدا ، قضا و قدر ، قسمت و … می نامیم ). در واقع ، شما فقط توان کنترل بازخوردها ، نگرشها ، عواطف و احساسات خودتان را دارید ، نه بیشتر.

هیچ چیز در دنیا به اندازه ی احساس برنده بودن نمی تواند اعتماد به نفس انسانها را تقویت کند . اگر شما در موقعیتی برنده باشید، اعتماد به نفستان تقویت خواهد شد. اگر شما در انجام کاری بهتر از دفعات قبل عمل کنید ، در این صورت احساس برنده بودن خواهید کرد.
بنابر آنچه گفته شد ، اولین قدم شما برای تقویت اعتماد به نفستان ، عبارت خواهد بود از انتخاب زمینه ای در زندگی که در آن خوب عمل می کنید اما قصد دارید بهتر عمل کنید.

اکنون ، جهت رقابت با خودتان برای پیشبرد فعالیت مورد نظر ، این پیشرفت را برای خودتان یک هدف قرار دهید.قبل از همه ، مشخص سازید که وضعیت کنکونی شما نسبت به آن فعالیت چگونه است و چگونه می توانید این وضعیت را بهتر کنید . آیا می خواهید کمیت را افزایش دهید؟ آیا می خواهید سرعت را بالا ببرید؟ آیا به فکر پیشرفت در کیفیت زندگی و کارتان هستید؟؟؟

سرانجام ، برای رسیدن به اهدافتان ، برنامه های عملی تدارک ببینید. به این منظور ، همیشه تصویر رسیدن به اهدافتان را در ذهنتان داشته باشید و با تمسک به این تصویر ، تا زمان رسیدن به آن اهداف ، در این مسیر گام بردارید . به این ترتیب ، شما با پرداختن به رقابت با خودتان ، پس از کسب موفقیت در این رقابت ، قادر خواهید شد موفق شدن و برنده بودن را برای خودتان ، تبدیل به عادت کنید که نتیجه ی آن چیزی نخواهد بود ، مگر افزایش اعتماد به نفس در شما.

خصوصیات افراد با اعتماد به نفس بالا
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

* برخوردار از مركز كنترل درونی: غم و شادی آنان وابسته به عوامل خارجی نیست.
* از لحاظ جسمانی، احساسی، ذهنی و معنوی از خود مراقبت میكنند. 
* میانه روی را در افكار، احساسات و رفتارهای خویش حفظ میكنند. 
* قادر به پذیرش و پند گیری از اشتباهات خود میباشند. قادر به بیان جمله "من اشتباه كردم" میباشند. 
* توانایی بخشش اشتباهات خود و دیگران را دارند.
* مسئولیت اداره زندگی خود را بعهده میگیرند.
* تفاوتهای فردی میان افراد را ارج مینهند.
* به نقطه نظرات دیگران گوش میدهند. 
* همواره مسئولیت ادراكات، احساسات و واكنشهای خود را بعهده گرفته و هیچگاه آنها را فرافكنی نمیكنند. 
* از نقاط ضعف و قوت خود آگاهی دارند. 
* همواره در حال پیشرفت و ترقی بوده و از ریسكهای مثبت در زندگی بیم ندارند.
* دارای اعتماد بنفس و خود باوری بوده و به خود ارج میدهند. 
* اعتماد بنفس آنان بدور از خودبینی و غرور میباشد.
* از آنكه مورد انتقاد قرار گیرند نمی هراسند.
* هنگامی كه از آنان پرسشی میگردد حالت تدافعی بخود نمیگیرند. 
* در برابر موانع و مشكلات به آسانی تسلیم نمیگردند.
* نیازی به تحقیر و تمسخر دیگران ندارند.
* از آنكه در كاری شكست بخورند ویا در حضور دیگران نادان بنظر برسند ابایی ندارند. 
* هیچگاه خود را مورد انتقاد و سرزنش مخرب و شدید قرار نمیدهد.
افرادی كه از اعتماد بنفس پایینی برخوردار میباشند دارای خصوصیات زیر هستند:
* مرتبا خودشان را مورد انتقاد و سرزنش قرار میدهند.
* هنگام صحبت كردن در چشمان فرد مقابل خود نگاه نمیكنند. با سر پایین و قدمهای آهسته قدم بر میدارند.
* در پذیرش تعریف و تمجیدها و تعارفاتی كه به آنان میشود مشكل دارند (تصور میكنند سزاوار آنها نبوده و یا دیگران در صدد تمسخر آنها میباشند).
* معمولا احساس میكنند قربانی رفتار دیگران هستند.
* احساس تنهایی میكنند حتی زمانی كه در یك جمع قرار دارند.
* در درون خود احساس خلاء و پوچی میكنند. 
* احساس میكنند با دیگران تفاوت دارند.
* احساس افسردگی، گناه و شرمساری دارند. 
* نسبت به تواناییهای خود برای رسیدن به موفقیت تردید دارند. عدم خودباوری. 
* از موقعیتهای نو و جدید می هراسند.
* از شكست وموفقیت می هراسند.
* مرتبا سعی در راضی نگاه داشتن دیگران دارند. 
* دچار هراس اجتماعی میباشند.
* قادر به مدیریت زمان خود نمی باشند. 
* عادت به پشت گوش انداختن كارها دارند.
* در مقابل انتقاد، اظهار نظر و سرزنشهای دیگران (خواه واقعی، خواه واهی) بسیار آسیب پذیر 
می باشند. 
* از ابراز عقاید و احساسات خود خودداری میكنند زیرا از چگونگی واكنش دیگران هراس دارند. 
* خود را درگیر مواد مخدر و یا روابط مخرب میكنند.
* از تعیین یك هدف مشخص و پیروی از آن عاجز میباشند.
* قادر به بیان خواسته ها و نیازهای خویش نمیباشند.
* معمولا عصبانی و پرخاش گر میباشند.
* ارزیابی غیر واقعی از خود دارند.
* تحمل عیب و كاستی را نداشته و كمالگرا میباشند. 
* احساس خوب آنها وابسته به عوامل خارجی اعم از وقایع روزانه و یا نوع رفتار دیگران با آنها دارد.
* وابستگی هیجانی دارند: برای دستیابی به یك احساس خوشایند به دنیای خارج خود وابسته میباشند. مانند:
وابستگی به مواد: مانند غذا، داروها، الكل مواد مخدر به منظور پر كردن خلاء درونی خود و تسكین دردهایشان.
وابستگی به رفتارها: مانند خرج كردن پول، قمار بازی و تماشای تلویزیون. به منظور پر كردن خلاء درونی و تسكین دردهایشان.
وابستگی به مال: برای تعیین میزان ارزش و شایستگی خود به پول و مال وابسته هستند.
وابستگی عاطفی : برای داشتن حس ارزشمندی، شایستگی و امنیت به توجه، پذیرش و تائید فرد دیگری (معشوق خود) وابسته میباشند.

 

                هفت تمرین برای افزایش اعتماد به نفس

این تمرینها بیشتر بدنبال هماهنگ نمودن شرایط جسمی با شرایط روحی می باشد.
1ـ همیشه در ردیف های جلو بنشینید.
2ـ نگاه كردن به چشمان دیگران را تمرین كنید.
عدم نگاه به دیگران 2معنا دارد:
الف: احساس گناه در برابر او
ب:احساس ضعف وناتوانی در برابر او
3ـ سرعت راه رفتنتان را 25%تندتر كنید.حركات بدن نتیجه واكنش ذهن است. آدمهای با اعتماد به نفس راه رفتنشان كمی شبیه به دویدن است,انگار به جای مهمی می روندو یا كار مهمی دارند.این تكنیك را بكار ببریدتا نگرش محیط خارجی نسبت به شما تغییر كند.
4 ـ بلند وجدی حرف بزنید.
5ـ هنگام دست دادن جدی باشید.
6ـدر جمع نظر بدهید.
7ـخندان باشید.لبخند شما بهترین دارو برای كمبود اعتماد به نفس است.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
معاون آموزشی س .کیانی
دوشنبه 8 اردیبهشت 1393
یکشنبه 2 تیر 1398 02:18 ق.ظ

With thanks. A lot of posts.

cialis daily cialis purchasing price cialis best buy original cialis safe dosage for cialis cost of cialis per pill cialis manufacturer coupon cialis pills price each generic cialis at the pharmacy cialis coupon
جمعه 31 خرداد 1398 05:05 ب.ظ

Many thanks! Ample info!

how does cialis work canadian drugs generic cialis cialis arginine interactio cialis 5 mg buy tadalafil 10 mg cialis rezeptfrei generic cialis review uk achat cialis en europe cialis rezeptfrei viagra vs cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:37 ق.ظ

You revealed that effectively.
how to purchase cialis on line generic cialis in vietnam viagra cialis levitra the best site cialis tablets viagra vs cialis cialis et insomni cialis vs viagra costo in farmacia cialis venta de cialis canada cialis uk next day
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:00 ب.ظ

Very well voiced certainly! .
cialis canada on line cialis generico lilly cialis preise schweiz cialis tablets buy generic cialis we recommend cheapest cialis cialis qualitat acquisto online cialis il cialis quanto costa we like it cialis soft gel
دوشنبه 27 خرداد 1398 11:55 ب.ظ

You made your stand quite effectively!.
price cialis wal mart pharmacy calis buying cialis in colombia buy original cialis comprar cialis navarr cialis online holland cialis 100 mg 30 tablet tadalafil 20mg cialis name brand cheap ou acheter du cialis pas cher
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:43 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
cialis for daily use il cialis quanto costa opinioni cialis generico buying brand cialis online cialis generico online cialis 5mg prix we use it 50 mg cialis dose cheap cialis cialis generic availability i recommend cialis generico
یکشنبه 26 خرداد 1398 04:42 ق.ظ

Incredible loads of fantastic advice.
cialis with 2 days delivery cialis price in bangalore cialis free trial ou trouver cialis sur le net cialis pills cialis daily generic cialis soft gels cialis tablets cialis arginine interactio cialis for sale in europa
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:17 ق.ظ

Incredible loads of amazing material.
cilas cialis sale online cialis 5 mg para diabeticos enter site very cheap cialis generic cialis with dapoxetine preis cialis 20mg schweiz we like it cialis soft gel cialis en 24 hora no prescription cialis cheap prezzo di cialis in bulgaria
یکشنبه 19 خرداد 1398 05:32 ق.ظ

You actually reported it effectively.
cialis generique cialis pas cher paris cialis prezzo in linea basso ou trouver cialis sur le net cialis 20mg prix en pharmacie cialis qualitat generic cialis tadalafil we recommend cialis best buy tadalafil 20 mg 40 mg cialis what if i take
چهارشنبه 21 فروردین 1398 10:17 ب.ظ

Appreciate it, A lot of data!

canadian pharmacy canadianpharmacyusa24h is it legal canada online pharmacies medication canadian pharmacies stendra canadian pharmacys canadian pharmacies shipping to usa northwest pharmacies in canada canada medications cheap canadianpharmacyusa24h rx from canada
جمعه 16 آذر 1397 03:37 ق.ظ

You said it very well.!
we use it 50 mg cialis dose cialis wir preise cialis arginine interactio cialis cost generic cialis if a woman takes a mans cialis buy cheap cialis in uk cialis 5 mg funziona we recommend cialis info buy generic cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:01 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
cialis price in bangalore cialis for daily use buying brand cialis online generico cialis mexico cialis canada on line achat cialis en europe cialis 20 mg best price cialis 30 day sample order generic cialis online cialis for bph
چهارشنبه 14 آذر 1397 01:32 ق.ظ

You mentioned it very well.
try it no rx cialis cialis pills price each cialis reviews tadalafil generic cialis generic cialis patentablauf in deutschland cialis et insomni cialis for daily use cialis 10 doctissimo cialis patent expiration
سه شنبه 13 آذر 1397 02:35 ب.ظ

You actually explained this wonderfully.
non 5 mg cialis generici cialis canadian drugs buy cialis online cheapest buy cialis online legal only now cialis for sale in us cialis prices buy generic cialis cialis savings card non 5 mg cialis generici cialis tablets australia
سه شنبه 13 آذر 1397 03:09 ق.ظ

Many thanks! Wonderful stuff!
how does cialis work buy cialis online we like it cialis soft gel usa cialis online cialis coupons cuanto cuesta cialis yaho cost of cialis cvs cialis pills in singapore cialis therapie cialis purchasing
شنبه 10 آذر 1397 02:10 ق.ظ

You definitely made the point!
cialis authentique suisse cialis price thailand price cialis per pill generic low dose cialis opinioni cialis generico cialis italia gratis trusted tabled cialis softabs cipla cialis online i recommend cialis generico cialis italia gratis
جمعه 9 آذر 1397 02:50 ب.ظ

You definitely made the point.
cialis 5 mg buy brand cialis nl cialis canada on line brand cialis nl viagra vs cialis side effects of cialis cipla cialis online canadian cialis cialis taglich get cheap cialis
جمعه 9 آذر 1397 03:04 ق.ظ

Amazing lots of great material!
cialis cuantos mg hay tadalafil 20 mg tadalafil generic buy cheap cialis in uk tadalafil 20 mg click here take cialis generic cialis tadalafil only best offers 100mg cialis canadian cialis cialis with 2 days delivery
پنجشنبه 8 آذر 1397 03:45 ب.ظ

Incredible a good deal of useful knowledge.
cialis for sale south africa acquisto online cialis cialis alternative cialis 5 mg scheda tecnica best generic drugs cialis prezzo cialis a buon mercato cialis super kamagra cialis 30 day trial coupon cialis prezzo di mercato cialis generique 5 mg
چهارشنبه 7 آذر 1397 03:10 ق.ظ

Kudos, Helpful information!
safe site to buy cialis online cialis canada cialis therapie cialis generic cialis canadian drugs cialis diario compra generic cialis with dapoxetine prescription doctor cialis cialis generico en mexico cialis 5mg prix
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:53 ب.ظ

You actually suggested it very well.
buy levitra 20 mg levitra prices buy levitra 20 mg levitra 10 mg prezzo levitra 20 mg buy levitra online generic levitra buy levitra generic levitra 20 mg bayer prezzo levitra without a doctor prescription
سه شنبه 10 مهر 1397 10:46 ق.ظ

Many thanks, Quite a lot of tips.

cialis 5mg billiger get cheap cialis canadian cialis only here cialis pills price cialis per pill cialis alternative does cialis cause gout prices on cialis 10 mg cialis prezzo al pubblico cialis kaufen
شنبه 31 شهریور 1397 08:19 ب.ظ

Wonderful forum posts. Thanks.
canadian pharcharmy online trust pharmacy canada the best canadian online pharmacies canada online pharmacies reviews trust pharmacy canadian Canadian Pharmacy USA top rated canadian pharmacies online canadian pharmacy canada drugs canada pharmacies account
سه شنبه 27 شهریور 1397 06:31 ب.ظ

Really loads of helpful facts!
generico cialis mexico cilas cialis for daily use tadalafil 20mg callus click here take cialis overnight cialis tadalafil cialis baratos compran uk cialis 30 day sample acheter cialis meilleur pri
پنجشنبه 15 شهریور 1397 07:43 ق.ظ

Thanks a lot. Loads of forum posts!

cialis dose 30mg generic cialis levitra cialis 5 mg schweiz how do cialis pills work buy cheap cialis in uk cialis kamagra levitra cialis sans ordonnance safe site to buy cialis online cialis en mexico precio click now cialis from canada
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:38 ب.ظ

You said it adequately.
canada medications cheap northwest pharmacies mail order is trust pharmacy in canada legitimate pharmacy canada canada online pharmacies for men canadian pharmacies canada online pharmacies pharmacy canada best online pharmacies legitimate canadian pharmacies without an rx
سه شنبه 13 شهریور 1397 06:13 ق.ظ

Thank you, Quite a lot of write ups.

buy discount viagra online viagra online cheap uk sildenafil prices uk uk viagra prices viagra purchase uk viagra online cheap uk viagra to buy online uk generic viagra uk online how buy viagra online order cheap viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 10:25 ب.ظ

Terrific material. Thanks a lot.
cialis flussig cialis alternative generic cialis with dapoxetine cialis online napol buy cialis online nz precios de cialis generico generic cialis pro cialis italia gratis cialis venta a domicilio cialis en mexico precio
دوشنبه 12 شهریور 1397 04:28 ق.ظ

Incredible a good deal of wonderful data.
deutschland cialis online cialis kaufen bankberweisung cialis super acti we recommend cialis info order generic cialis online buy original cialis cialis super kamagra cialis lilly tadalafi bulk cialis cialis daily new zealand
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:21 ق.ظ

Seriously plenty of amazing tips!
india cialis 100mg cost we recommend cheapest cialis sublingual cialis online generico cialis mexico cialis venta a domicilio cialis kaufen bankberweisung cialis 200 dollar savings card cialis super acti ou trouver cialis sur le net buy original cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic