دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی س .کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟

29 خرداد ،15 ژوئن ، روز بزرگداشت دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی در مزینان خراسان متولد شد. مادرش زنی روستایی بود که مهربانی را بی دریغ نثار همه می کرد و علی حساسیت های لطیف انسانی، اقتدار روحی و صلابت عقیده اش را از مادرش به ودیعه گرفته بود.

شریعتی در 16 سالگی سیکل اول دبیرستان (کلاس نهم نظام قدیم) را به پایان رساند و وارد دانشسرای مقدماتی شد. در مهرماه سال 1334 دانشکده علوم انسانی و ادبیات انسانی، دانشگاه مشهد با همت دانشمند بزرگ دکتر علی اکبر فیاض تأسیس و افتتاح شد و علی و چند نفر دیگر که در این ایام کارمند وزارت فرهنگ بودند، تقاضای ثبت نام کردند. رؤسای دانشکده طبق مقررات تقاضای آنها را رد کردند. اما آنها ساعاتی که می توانستند، به صورت مستمع آزاد در کلاس های شرکت می کردند و به اعتراضات مسوولین توجهی نشان نمی دادند.

دکتر علی شریعتی پس از پایان دوره دانشکده و ارائه پایان نامه خود، نامه ای دریافت کرد که به او اطلاع می داد بورس دولتی شامل حالش شده است و می تواند برای ادامه تحصیل به یکی از کشورهای اروپایی برود.

انتخاب محل تحصیل برای او کار مشکلی نبود، زیرا هم استادان که رفتن به فرانسه را به او پیشنهاد می کردند و هم آشنایی نسبی او با زبان فرانسه، این امکان را به وی می داد که تردید چندانی نداشته باشد. بدین ترتیب اوایل اردیبهشت ماه 1338 او رهسپار فرانسه شد.

پس از بازگشت از سوی اداره فرهنگ در سال 1343 حکم «انتساب» با رتبه ی چهار آموزگاری برای او فرستاده شد. او در همین سال تقاضای انتقال از وزارت فرهنگ آموزش و پرورش به وزارت علوم را کرده بود که جواب منفی دریافت می کند. در سال 44، پس از اعلام آگهی استخدام استادیاری در روزنامه، مجدداً تقاضای شرکت در آزمون استادیاری می کند. دکتر علی شریعتی مزینانی: مجاهد بزرگ، جامعه شناس برجسته و اسلام شناس به طور اسرار آمیزی  در 25 خرداد سال 1356 (15 ژوئن سال 1977)  در انگلستان به شهادت رسید.

 


زندگی نامه دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی در مزینان خراسان متولد شد. مادرش زنی روستایی بود که مهربانی را بی دریغ نثار همه می کرد و علی حساسیت های لطیف انسانی، اقتدار روحی و صلابت عقیده اش را از مادرش به ودیعه گرفته بود.

پدر و مادر وی شخصیتی درونگرا داشتند و با زبان و به صورت ظاهری محبتشان را بروز نمی دادند. علی به سال 1319 – در سن هفت سالگی – در دبستان ابن یمین مشهد ثبت نام می کند. اما وقتی به دلیل بحرانی شدن اوضاع کشور،  پدر وی خانواده اش را به ده می فرستد علی نیز ناچار مجدداً به مکتب می رود.

در دوره دبیرستان علی با فلسفه و عرفان آشنایی پیدا می کند، چنان که می گوید: مغزم در این زمانه با فلسفه رشد می کرد و دلم با عرفان داغ می شد و گر چه بزرگترهایم بیمناک شده بودند و خود نیز کم کم با یأس و درد آشنا می شدم، ولی به هر حال] از مطالعاتم[پر بودم و سیراب لذت...؛ با هر چند که کارم سخت است و دردم سخت و از هر چه شیرینی و شادی و بازی است محروم اما... این بس است که می فهم! خوب است... احمق نیستم.

شریعتی در 16 سالگی سیکل اول دبیرستان (کلاس نهم نظام قدیم) را به پایان رساند و وارد دانشسرای مقدماتی شد.

او دانشسرا را دوست نداشت و ترجیح می داد به هر طریق تحصیلات عالیه اش را بدون وقفه ادامه دهد، اما پدرش تأکید داشت که وی وارد دانشسرا شود؛ با گرفتن دیپلم از دانشسرای مقدماتی، علی در اداره فرهنگ استخدام شد. ضمن کار، در دبستان در کلاس های شبانه ادامه تحصیل داد و دیپلم کامل ادبی گرفت. در همان ایام در کنگره حقوق نیز شرکت کرد. علی به تحصیل در رشته ی فیزیک هم ابراز علاقه می کرد، اما مخالفت پدر، او را از پرداختن به آن باز داشت.

در مهرماه سال 1334 دانشکده علوم انسانی و ادبیات انسانی، دانشگاه مشهد با همت دانشمند بزرگ دکتر علی اکبر فیاض تاسیس و افتتاح شد. دکتر فیاض با دشواری و کمبود استاد، شروع به کار کرد. وی استادانی از تهران برای تدریس، به این دانشکده دعوت کرد. از جمله ی استادان این دوره دانشکده می توان از آقایان دکتر غلامحسین یوسفی، احمد خراسانی و حبیب اللهی نام برد. شرط ثبت نام در این دانشکده شرکت اجباری در تمام ساعات درسی بود و علی و چند نفر دیگر که در این ایام کارمند وزارت فرهنگ بودند، تقاضای ثبت نام کردند. رؤسای دانشکده طبق مقررات تقاضای آنها را رد کردند. اما آنها ساعاتی که می توانستند به صورت مستمع آزاد در کلاس ها شرکت می کردند و به اعتراضات مسوولین توجهی نشان نمی دادند.

در پی تشکیل جلسات متعدد مرحوم دکتر فیاض، رئیس دانشکده، با اعضای هیأت مدیره و هیأت علمی دانشکده و مکاتبه با مسؤولین دانشگاه تهران از این دانشجویان حمایت کرد و قرار شد در کلاس ها حضور یابند ودر پایان سال تحصیلی آنها اجازه یافتند در امتحانات شرکت نمایند. بدین ترتیب ادامه تحصیل کارمندان دولت قانونی شد و علی و دیگران توانستند همزمان با تدریس، به تحصیل ادامه دهند.

علی در دانشکده، مسوول انجمن ادبی دانشجویان بود. این محافل غالباً با شرکت استادان تشکیل می شد. در همین سال هاست که آثاری از اخوان ثالث مانند کتاب ارغنون (1330)، زمستان (1335) و آخر شاهنامه (1328) به چاپ رسید و او را سخت تحت تأثیر قرار داد. اخوان ثالث خود به نقل از آقای شفیعی کدکنی که از هم  رشته های شریعتی در دانشکده بود، نقل کرده است: وقتی زمستان و چاووشی و آواز مرگ در تهران منتشر شد، به مشهد هم رسیده بود. مرحوم دکتر علی شریعتی اولین بار در دانشکده ادبیات مشهد، چاووشی را به درستی و رسایی تمام از بر، برای ما روایت کرد.

در این سالها علی خود نیز شروع به طبع آزمایی در شعر نو کرد که از نمونه های آن می توان از اشعاری چون «من چیستم؟» و «غریب»  نام برد.

مجموعه این عوامل باعث شد تا وی نزد استادان دانشکده  ، منزلت  ادبی خاصی پیدا کند و این موقعیت خاص علی ، روابط ویژه ای میان او و استادان دیگر ایجاد کرده بود، شرکت فعال او در محافل ادبی مشهد، باعث می شد که با استادانش در خارج از دانشگاه نیز رابطه داشته باشد و به رغم حضور نامنظم در کلاس ها از درس عقب نیفتد و استادها نیز غیبت های مکرر او را نادیده بگیرند.

دکتر پوران شریعت رضوی در مورد از دواج با دکتر شریعتی می گوید: «اولین برخورد من با علی شریعتی، در اوایل دی ماه سال 1335، در کلاس درس در دانشکده ادبیات مشهد بود. مرحوم حبیب اللهی، استاد ادبیات فارسی ما که شاعر هم بود، روزی ضمن صحبت گفت: آیا می دانید که شما با نویسنده جوان و دانشمندی همکلاس هستید؟ می خواهم آقای علی شریعتی مزینانی را که کتاب «ابوذر غفاری» را ترجمه کرده و همچنین «تاریخ تکامل فلسفه» را نوشته، به شما معرفی نمایم و بعد اشاره کرد به علی شریعتی که عقب کلاس، بسیار آرام با لبخندی بر لب نشسته بود و گفت: آقا بلند شوید تا شما را ببینند، علی شریعتی برخاست و اظهار ادب نمود و دانشجویان برایش کف زدند.

در اولین برخورد، او را جوانی متواضع یافتم، بعدها در ارتباط های درسی او با سایر دانشجویان و کمک هایی که به همه می کرد – که من هم گاهی به این جمع می پیوستم – بیشتر با او، بینش و تفکرش آشنا می شدم. ولی او به گفته ی خودش، اولین دفعه با نام خانوادگی من، شریعت رضوی، پس از شهادت سه دانشجو در کریدور دانشکده فنی دانشگاه تهران در 16 آذر ماه 1332 آشنا می شود. خلقیات من با روحیات او بسیار متفاوت بود، منطقی بودم و واقعیتگرا، دوست دار نظم ، فعال و علاقمند به زندگی آرام، به خصوص بعد از ضربه ای که از شهادت برادر دومم، که درست مصادف با دوران جوانی من بود، خورده بودم، نیاز شدیدی به زندگی آرام داشتم. البته با جوی که بر خانواده ی ما حاکم بود نسبت به اوضاع اجتماعی و سرنوشت طبقات محروم جامعه غافل نبودم، اما نقش خود را در تغییر بنیادی آن ناچیز می انگاشتم، شاید هم آمادگی آن را نداشتم که مسؤولیت سنگینی بپذیرم، نقشی که الزامات و خطرات بیشماری داشت که تصور یکی از آنها ممکن بود مرا به کلی از میدان به در کند.

من وظیفه خود را محدود به کمک های مختلف مادی و معنوی به مردم و مستمندان وتوجه به مشکلات آنان می دانستم، ایده آل من از ازدواج و زندگی مشترک، بسیار کلاسیک بود.

استاد محمد تقی شریعتی(پدر علی) ترجیح می داد پسرشان با دختری ازدواج کند که خواسته هایش با محیط  و شرایط خانوادگی آنها، انطباق داشته باشد و طبیعتاً انتخاب علی با سلیقه ی پدر و اطرافیانش سازگار نبود. ظاهراً او نسبت به هر چه گفته می شد و می گذشت، بی اعتنایی تحسین برانگیزی از خود نشان می داد. زیرا اطمینان داشت که انتخابش از روی احساس مطلق نیست، حتی در انتخاب همسر و علیرغم این که من چندین بار و با دلایل منطقی، به درخواست او جواب منفی داده بودم، او پاسخ می داد که هرگز نمی خواهد نظرش را بر من تحمیل کند. و به طور خلاصه او هرآنچه را که برایم مهم بود تأیید می کرد. می گفتم : «اول باید تحصیلاتم را تمام کنم»- و می ترسم ازدواج مانع ادامه تحصیلم بشود – علی می گفت:«خواست او هم همین است و غیر از این نمی خواهد، ولی ازدواج مانعی برای رسیدن به هدف نیست.»

او می گفت: « مخالف درک سنتی، از زن است و هرگز نخواهد گذاشت که ازدواج، مانع پیشرفت های من در زندگی گردد» و بعدها در زندگی مشترکمان عملاً نشان داد که به همه قول هایی که داده بود، وفادار است.

  به هر حال، علی آنقدر با آرامش و متانت برخواسته ی خود پافشاری کرد و دو سال و نیم صبر کرد تا توانست رضایت من و خانواده اش را جلب کند و بالاخره، من هم با عشق و علاقه به او پاسخ مثبت دادم. اولین دفعه استاد محمد تقی شریعتی، خودشان با قرار قبلی به منزل ما آمدند و در این مورد با پدرم صحبت کردند و موافقت دو خانواده قطعی شد. شناخت و علاقه توانسته بود به همه اختلافات پایان دهد و پس از آمد و رفت هایی ازدواج سر گرفت. پدرش هم اهل تشریفات نبود و خود علی نیز از کسی در این مورد کمک نمی خواست، خودش به تنهایی دست به کار شد و کار تدارک مقدمات عروسی را به عهده گرفت.

به هر حال، روز انجام مراسم تعیین شد. و آقای حاج شیخ کاظم دامغانی، که از شخصیت های مذهبی مهم آن دوره و دوست استاد بود، به عنوان عاقد، تأکید کرد که مراسم باید در ساعت خجسته ده صبح روز 27 تیر ماه انجام گیرد. در آن روز، همه ی اقوام و دوستان قبل از ساعت تعیین شده، به خانه ی ما آمدند، اما داماد دست تنها، برای تهیه میوه و شیرینی رفته بود. همه با نگرانی منتظرش بودند تا اینکه او با سر و وضع نامرتب رسید و من که بسیار عصبی بودم، از او خواستم که لباسش را عوض کند و بالاخره مراسم عقد برگزار شد.

ورود من، به خانواده ای که جنبه های سنتی خود را تا حدودی حفظ کرده بود، برخلاف انتظار همگان به سهولت انجام گرفت. روحیه ی اجتماعی من، همراه با صمیمیت و سادگی روستایی مادر علی، با هم آمیخت و به زودی تمام تنشهای قبل از ازدواج فروکش کرد.

دکتر علی شریعتی پس از پایان دوره دانشکده و ارائه پایان نامه خود، نامه ای دریافت کرد که به او اطلاع می داد بورس دولتی شامل حالش شده  و می تواند برای ادامه تحصیل به یکی از کشورهای اروپایی برود.

انتخاب محل تحصیل برای علی کار مشکلی نبود، زیرا هم استادان رفتن به فرانسه را به او پیشنهاد می کردند و هم آشنایی نسبی او با زبان فرانسه، این امکان را به وی می داد که تردید چندانی نداشته باشد. بدین ترتیب اوایل اردیبهشت ماه 1338 او رهسپار فرانسه شد.

پس از بازگشت از سوی اداره فرهنگ در سال 1343 حکم «انتساب» با رتبه ی چهار ِ آموزگاری برای او فرستاده شد. او در همین سال تقاضای انتقال از وزارت فرهنگ آموزش و پرورش به وزارت علوم را کرده بود. که جواب منفی دریافت می کند. در سال 44، پس از اعلام آگهی استخدام استادیاری در روزنامه، مجدداً تقاضای شرکت در آزمون استادیاری به می کند. از طرف اداره آموزش و پرورش نامه ای دریافت می کند که: نامه ی جناب عالی راجع به استادیاری به دانشکده ادبیات مشهد ارسال گردید.

و در نامه ی بعدی به او گفته می شود در اولین فرصت برای اطلاع از تاریخ امتحان مسابقه استادیاری رشته تاریخ دانشکده ادبیات مشهد به دفتر دانشکده ادبیات تهران مراجعه فرماید.

از سال 1345 دکتر به عنوان استادیار رشته تاریخ در دانشکده مشهد استخدام می شود. موضوعات اساسی تدریس او: تاریخ ایران، تاریخ و تمدن اسلامی و تاریخ تمدن های غیر اسلامی تقسیم می شد.

آثار شریعتی را می توان به سه رکن اندیشه ی وی استوار دانست: اجتماعیات- اسلامیات و کویریات .  فهرست مجموعه آثار شریعتی به شرح زیر می باشد:

مجموعه آثار 1، با مخاطب های آشنا

مجموعه آثار 2، خودسازی انقلابی

مجموعه آثار 3 ، ابوذر

مجموعه آثار 4 ، بازگشت. بازگشت به خویش بازگشت به کدام خویش؟

مجموعه آثار5 ، ما و اقبال

مجموعه آثار 6، تحلیلی از مناسک حج

مجموعه آثار7 ، شیعه

مجموعه آثار8 ، نیاش

مجموعه آثار 9 ، تشیع علوی و تشیع صفوی

مجموعه آثار 10 ، جهت گیری طبقاتی در اسلام

مجموعه آثار11 ، تاریخ تمدن جلد یک

مجموعه آثار 12 ، تاریخ تمدن جلد دوم

مجموعه آثار 13 ، هبوط در کویر

مجموعه آثار 14 ، تاریخ و شناخت ادیان جلد اول

مجموعه آثار 15 ، تاریخ و شناخت ادیان جلد دوم

مجموعه آثار 16 ، اسلام شناسی 1 درسهای حسینیه ارشاد

مجموعه آثار 17 ، اسلام شناسی 2 درسهای حسینیه ارشاد

مجموعه آثار 18 ، اسلام شناسی 3 درسهای حسینیه ارشاد

مجموعه آثار 19  ، حسین وارث آدم

مجموعه آثار 20 ، چه باید کرد؟

مجموعه آثار 21 ، زن

مجموعه آثار 22 ، مذهب، علیه مذهب

مجموعه آثار 23 ، جهان بینی و ایدئولوژی

مجموعه آثار24 ، انسان

مجموعه آثار25 ، انسانی بی خود

مجموعه آثار26 ، علی

مجموعه آثار27 ، بازشناسی هویت ایرانی – اسلامی

مجموعه آثار28 ، روش شناخت اسلام

مجموعه آثار29 ، میعاد با ابراهیم

مجموعه آثار30 ، اسلام شناسی

مجموعه آثار31 ، ویژگی های قرون جدید

مجموعه آثار32 ، هنر

مجموعه آثار33 ، گفتگو های تنهایی بخش اول و دوم

مجموعه آثار34 ، نامه ها

مجموعه آثار35 ، آثار گونه گون بخش اول

مجموعه آثار36 ، آثار گونه گون بخش دوم

دکترشریعتی روز 26 اردبیهشت سال 1356 از ایران به مقصد بلژیک سفر کرد ، وی دو یا سه روز در هتل بین المللی بروکسل اقامت کرد و بعد تصمیم گرفت به انگلیس برود.

دکتر علی شریعتی مزینانی: مجاهد بزرگ، جامعه شناس برجسته و اسلام شناس به طور مرموزی  در 29 خرداد سال 1356 (15 ژوئن سال 1977)  در انگلستان به شهادت رسید.

روزنامه پست انتلی در تاریخ 14 سپتامبر 1978 نوشت: مرگ شریعتی که تصور می رفت بر اثر سکته قلبی  باشد در پرده ابهام است ؛ به طوری که بعداً معلوم شد که وی به شهادت رسیده است.

تبیان
نوع مطلب :
برچسب ها : روز بزرگداشت دکتر علی شریعتی وزندگینامه،
لینک های مرتبط : دبستان بهاران،
معاون آموزشی س .کیانی
پنجشنبه 29 خرداد 1393
شنبه 1 تیر 1398 01:49 ب.ظ

Great stuff. With thanks!
effetti del cialis link for you cialis price cialis australian price cialis lilly tadalafi generic cialis pro cialis patentablauf in deutschland buy brand cialis cheap 40 mg cialis what if i take wow cialis tadalafil 100mg cialis daily dose generic
جمعه 31 خرداد 1398 06:14 ق.ظ

You actually expressed this very well.
cialis 50 mg soft tab prezzo cialis a buon mercato ou acheter du cialis pas cher effetti del cialis acquistare cialis internet cialis cuantos mg hay cialis dosage recommendations how to buy cialis online usa cialis professional yohimbe cialis canada on line
سه شنبه 28 خرداد 1398 04:05 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
canadian cialis viagra vs cialis vs levitra callus cialis from canada buy cialis cheap 10 mg how does cialis work cialis 5 mg buy cialis farmacias guadalajara we recommend cheapest cialis cialis 20mg prix en pharmacie
دوشنبه 27 خرداد 1398 01:13 ب.ظ

Wonderful knowledge. Thanks a lot!
only best offers 100mg cialis cialis rckenschmerzen overnight cialis tadalafil how do cialis pills work only here cialis pills cialis for sale south africa cialis kaufen wo cialis in sconto cialis generique cialis official site
یکشنبه 26 خرداد 1398 08:40 ق.ظ

Kudos. Ample advice.

cialis daily dose generic cialis usa cost tadalafil 20mg cialis bula cialis prezzo al pubblico cialis 20 mg cost preis cialis 20mg schweiz cialis alternative cialis for bph low cost cialis 20mg
شنبه 25 خرداد 1398 04:49 ق.ظ

Tips well used!.
brand cialis generic cialis online comprar cialis navarr cialis pills boards tadalafilo only here cialis pills cialis professional from usa miglior cialis generico ou trouver cialis sur le net chinese cialis 50 mg
جمعه 24 خرداد 1398 02:40 ب.ظ

Fine postings. Appreciate it.
only here cialis pills side effects for cialis cost of cialis cvs cialis for sale south africa cialis from canada cialis lilly tadalafi tadalafil 5mg dosagem ideal cialis cialis 5 mg acheter du cialis a geneve
جمعه 24 خرداد 1398 12:21 ق.ظ

Fantastic advice. Many thanks!
cialis mit grapefruitsaft where to buy cialis in ontario cialis therapie we recommend cialis info buying cialis on internet viagra cialis levitra cialis pills cialis ahumada cialis en mexico precio dosagem ideal cialis
دوشنبه 20 خرداد 1398 08:04 ب.ظ

Thank you. I appreciate this.
cialis generic availability we like it safe cheap cialis cialis arginine interactio cialis bula click now buy cialis brand prices for cialis 50mg buying brand cialis online cialis 5 effetti collaterali canadian discount cialis buy online cialis 5mg
شنبه 18 خرداد 1398 08:43 ق.ظ

Seriously quite a lot of terrific material.
when can i take another cialis cialis official site cialis daily new zealand usa cialis online tadalafil tablets cialis mit grapefruitsaft click here to buy cialis cialis for sale south africa generic cialis tadalafil cialis prices
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:07 ب.ظ

You actually explained this really well.
canadian drugs generic cialis overnight cialis tadalafil cialis kaufen bankberweisung cialis super acti cialis official site cialis kaufen wo il cialis quanto costa get cheap cialis viagra vs cialis vs levitra cialis 5 mg para diabeticos
سه شنبه 13 آذر 1397 06:28 ق.ظ

You said this really well.
no prescription cialis cheap what is cialis cialis in sconto acheter cialis meilleur pri sialis free generic cialis canadian discount cialis generic cialis pill online venta cialis en espaa cialis 20 mg
دوشنبه 12 آذر 1397 06:09 ق.ظ

Amazing plenty of helpful material.
cialis alternative cialis uk next day generic cialis with dapoxetine cialis 5 mg generic cialis at walmart cialis canadian drugs cialis in sconto cialis rezeptfrei cialis diario compra cialis daily reviews
یکشنبه 11 آذر 1397 05:57 ب.ظ

With thanks, Numerous forum posts!

estudios de cialis genricos cialis authentique suisse we use it cialis online store cialis pills calis tarif cialis france buy cialis cheap 10 mg buy cialis online legal generic cialis tadalafil cialis cost
شنبه 10 آذر 1397 05:19 ق.ظ

Great postings. Kudos!
how to purchase cialis on line canadian cialis tadalafil 20 mg wow look it cialis mexico viagra or cialis cost of cialis per pill cialis 5 mg cialis for sale cialis generic tadalafil buy prescription doctor cialis
جمعه 9 آذر 1397 06:03 ب.ظ

Thank you! I enjoy this.
cialis side effects cialis daily dose generic cialis bula we like it safe cheap cialis wow cialis 20 cialis professional from usa cialis 50 mg soft tab generic low dose cialis cialis qualitat cialis from canada
جمعه 9 آذر 1397 06:18 ق.ظ

With thanks, Numerous facts.

how to buy cialis online usa cialis super acti generic cialis tadalafil cipla cialis online cialis side effects dangers effetti del cialis cialis et insomni cialis cipla best buy tadalafil 20mg india cialis 100mg cost
پنجشنبه 8 آذر 1397 07:00 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
cialis 20 mg effectiveness cialis with 2 days delivery cialis pills in singapore cialis coupons buy online cialis 5mg achat cialis en europe generic cialis cialis generic availability cialis 5 mg para diabeticos cialis 10mg prix pharmaci
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:18 ب.ظ

You suggested that superbly.
generic cialis generic cialis cialis for sale south africa cialis lowest price enter site natural cialis cialis 20 mg effectiveness cialis 20 mg effectiveness buy online cialis 5mg prezzo cialis a buon mercato cialis sans ordonnance
چهارشنبه 7 آذر 1397 06:40 ق.ظ

You said it perfectly.!
preis cialis 20mg schweiz interactions for cialis price cialis best only here cialis pills we recommend cheapest cialis discount cialis cialis herbs buying cialis on internet cialis ahumada tadalafilo
چهارشنبه 11 مهر 1397 01:04 ق.ظ

Nicely put, Thank you!
cialis billig we like it safe cheap cialis buy online cialis 5mg cialis 5 effetti collaterali generic low dose cialis cialis generico in farmacia if a woman takes a mans cialis dose size of cialis side effects of cialis opinioni cialis generico
دوشنبه 9 مهر 1397 12:44 ق.ظ

Terrific data. Thanks a lot!
cialis qualitat generic cialis soft gels cialis prezzo di mercato low dose cialis blood pressure cialis 5 mg funziona pastillas cialis y alcoho we choice cialis uk prices for cialis 50mg cuanto cuesta cialis yaho cialis 10 doctissimo
یکشنبه 1 مهر 1397 04:24 ق.ظ

Regards. Very good stuff.
cialis canadian pharmacy is trust pharmacy in canada legitimate canada pharmacies canada medication pharmacy canadian rxlist canada online pharmacies for men pharmacy canada online prescriptions trusted pharmacy canada canada online pharmacies surrey canada online pharmacies medication
چهارشنبه 28 شهریور 1397 01:15 ق.ظ

Regards. Lots of posts.

generic cialis at walmart cialis kamagra levitra cialis prezzo di mercato interactions for cialis acheter du cialis a geneve venta cialis en espaa non 5 mg cialis generici achat cialis en europe cialis online deutschland cialis online
چهارشنبه 14 شهریور 1397 08:34 ق.ظ

Many thanks! Quite a lot of forum posts!

drugs for sale on internet canadian pharmacies-24h canada medication canadian pharmaceuticals canadian pharmacies without an rx legitimate canadian mail order pharmacies trust pharmacy canada reviews canadian pharcharmy online drugstore online canada medication list
سه شنبه 13 شهریور 1397 11:58 ق.ظ

You actually explained this superbly!
can you buy viagra over the counter buy generic viagra uk get viagra buy women viagra online viagra where do you buy viagra price of viagra tablets online cheap viagra buy viagra mexico buy viagra overnight delivery
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:53 ق.ظ

You revealed that really well!
female cialis no prescription best generic drugs cialis cialis professional yohimbe cialis 5 effetti collaterali generic low dose cialis cialis kaufen interactions for cialis generic cialis pro compare prices cialis uk generic for cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 06:18 ب.ظ

You actually reported it perfectly.
cialis manufacturer coupon cialis australian price cialis per paypa weblink price cialis cialis pills we like it safe cheap cialis cialis canada side effects for cialis cialis from canada cialis official site
سه شنبه 23 مرداد 1397 06:50 ق.ظ

You have made the point.
where to buy viagra without a prescription order viagra online with prescription is it safe to buy viagra online order sildenafil buy cheap viagra online without prescription buy viagra online with paypal how can you buy viagra online pharmacy order buy levitra online viagra buy
دوشنبه 22 مرداد 1397 10:29 ب.ظ

This is nicely expressed! .
cialis prices in england dose size of cialis estudios de cialis genricos cialis online nederland cialis rezeptfrei sterreich cialis free trial viagra vs cialis side effects of cialis prices for cialis 50mg buy cialis online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic