تبلیغات
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران - چگونگی گذراندن اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تابستان
دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


دسترسی سریعتر معلمان ودانش آموزان واولیامحترم به اطلاعات مورد نیاز جهت شکوفایی بیشتر .

مدیر وبلاگ : معاون آموزشی کیانی
نظرسنجی
دوست دارید چه مطالبی را در وبلاگ در اختیار داشته باشید؟

یک جامعه ،یک خانواده ، تنها زمانی قادر خواهد بود که راه ترقی و تکامل را طی کند که متشکل از افرادی سالم ، با ارزش و پاک باشد. با توجه به این مهم تربیت بدنی و ورزش به عنوان بخشی از نیاز ساختاری انسان بایستی مورد توجه همه افراد جامعه اعم از زن و مرد ، کوچک و بزرگ باشد. تربیت بدنی یک پدیده انسانی و یک ابزار موثر برای پرورش جسم و روح و ارتقاء فرهنگ و تربیت اخلاق است و می تواند زمینه ساز هویت ملی باشد.

نقش ورزش در پیشگیری از نارسائیهای بدن ، ورزش درمانی وبرنامه ریزی و گسترش تربیت بدنی در سطوح مختلف زندگی عموم مردم باید مورد توجه قرار گیرد. نکته مهم این است که همه افراد جامعه از کودکان و بزرگسالان باید یاد بگیرند که تندرستی پدیده ای است که عوامل مختلفی در حفظ و بقاء‌و یا از بین بردن آن دخالت دارند و تربیت بدنی عامل بسیار مهم و ارزنده ای است که می تواند به عنوان یک وسیله آموزش علمی وواقعی مفهوم و اعتقاد به تندرستی را در افراد ایجاد نماید. در آموزش و پرورش نیز نخستین هدف ، رشد ابعاد گوناگون شخصیت فرد از جنبه های جسمانی ، روانی و اجتماعی و معنوی است. ورزش و هدف تربیتی آن یادگیری مهارت های رفتاری را باعث می شود و با چنین تعبیری ورزش به عنوان یک وسیله کمک کننده عملی ، پیوسته با تربیت همراه است. نقش مربی ورزش است که می تواند تصمیم بگیرد که اولویت را به ورزش دهد و یا به تربیت . یعنی کدامیک اصل است و کدام یک فرع . در یک تحلیل کلی باید گفت تربیت و ورزش در یک فرهنگ یا جامعه نمی تواند اجزای جدا ناشدنی از یکدیگر بوده باشند.، چرا که به نظر می رسد هر دو ارزش های والا و گاه متفاوت از یکدیگر را دارا می باشند. تربیت بدنی دانشی است که به رشد و تکامل و بکار گیری توانائیهای بالقوه حرکتی و پاسخهای مربوط به آن و نیز تغییر و اصلاح رفتار فرد به نتیجه این پاسخها ست ، توجه دارد.بین ورزش و تربیت بدنی شاخه ای از تربیت موجود است از این رو باید پیوسته با اهداف درونی تعلیم و تربیت همساز و هماهنگ باشد. آینده کودکان و جوانان ، زنان و مردان جامعه ما در گرو آموزش و پرورش افراد است.توسعه جوامع شهری و روی آوردن مردم از روستاها به شهرها به طور اتوماتیک باعث روگرداندن از زندگی طبیعی و روی آوردن به زندگی مکانیکی است ، افزایش وسایل پیشرفته و مدرن با تمام مزایا و تسهیلاتش اثرات منفی زیادی روی بدن انسان نهاده و اورا دچار فقر حرکتی نموده است.خوشبختانه اینک در کشور ما به ورزش بیش از پیش توجه می شود، ورزش که روزی تنها وسیله قهرمان پروری برای عرضه اندام در عرصه های مسابقات جهانی بود، به وسیله ای برای پرورش و نگه داری قوای جسمانی و روانی تبدیل شده است ، از این رو طبعاََ تعداد کسانی که به ورزش روی می آورند بسیار بیشتر شده است.

شکی نیست که یکی از اقدامات اساسی که باید انجام گیرد ، فراهم آوردن مطالب خواندنی و آموزشی است تا مردم علاقمند دریابند که ورزش به چه کار می آیدو چه فوایدی را برایشان در بردارد. فعالیتهای بدنی و ورزشی در شرایط کنونی در جوامع مختلف دنیا به صورت ضرورتی انکار ناپذیر پذیرفته شده است، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ایجاد عوامل گوناگون رفاهی و در نتیجه کمی تحرک و جنب و جوش نیاز به تخصیص ساعاتی از اوقات زندگی به حرکات بدنی کاملاََ محسوس والزامی است .

محدودیت شرایط مکانی و تراکم بیش از حدجمعیت وعدم تناسب فضاهای حرکتی با رشد جمعیت از عوامل محدودکننده فعالیت های بدنی می باشد، از سوی دیگر بروز مسائل جدید در روند زندگی و اختصاص زمان قابل توجهی از ساعات روزانه برای رفع این مسائل مجال پرداخت به امر ورزش را کاهش می دهد. در خصوص ورزش خانواده باید برنامه های متنوعی با توجه به ناهماهنگی طبقات اجتماعی از نظر وقت ، طرز برداشت ، میزان سود ، موفقیت شغلی ، وضع اقتصادی و نوع تربیت و نظایر آن در نظر گرفته شود . چرا که این اقشار دارای نگرشها ی متفاوت هستندو نمی توان الگوی یکسانی برای همه در نظر گرفت، تهیه بولتن و نشریات برای تفهیم ، تبین برنامه های ورزشی ،نحوه انجام حرکات ، تبلیغ از طریق رسانه های گروهی به عنوان یک عامل تربیتی و بهداشتی ، شناساندن ورزش های گوناگون به خانواده ها، ایجاد امکانات در پارک ها ، محله ها ، اماکن عمومی ورزشی به منظور توزیع عادلانه امکانات ورزشی مابین افراد جامعه امری ضروری است و مهم تر از همه فرهنگ ورزش باید در خانواده ها رسوخ پیدا کند.

یکی از بزرگترین و با اهمیت ترین بخش ها توجه به فعالیت های ورزشی که در برنامه های سازندگی هر جامعه باید مورد توجه قرار گیرد، دوران کودکی تا سنین جوانی است که مقاطع قبل و بعد از دبستان ، راهنمایی ، دبیرستان و بالاخره دانشگاه را شامل می شود. پی ریزی و اساس فعالیت های ورزشی برای سنین بزرگسالی و شکوفائی تن و جان در همین سالها شکل می گیرد. عدم توجه به سازندگی جسم و روان افراد در این مرحله است که به عدم شکوفایی اقتصادی واجتماعی جوامع منجر می گردد، زیرا پایه های رشد مناسب برای افراد جامعه در همین سنین پی ریزی و پایه گزاری می شود.اوقات فراغت:

معنای لغوی فراغت:

به معنای رهایی موقت از کار و اشتغال رسمی زندگی و انجام فعالیتهایی که مورد نظر و به دلخواه فرد باشند و کارکردهای اصلی را : رفع خستگی ، سرگرمی ، تفریح ، رشد و شکوفایی شخصیت انسان برشمرده اند.(زیور ورزش شماره 28 خرداد 83)

زمانی راشامل می شود که فرد در آن مسئولیت خاصی از نظر اجتماعی و امرار معاش و مسائل خانوادگی را بردوش ندارد. با توجه به این که افراد امروزه با فقر حرکتی ناشی از تکنیک و تمدن عصر حاضر مواجه هستند و این نه تنها سبب ضعف های عضلانی و ارگانی شده ، بلکه باعث نارسا ئی و اشکالات خاص روانی نیز می گردد، خالی بودن اوقات فراغت و یا عدم امکان دسترسی به امکانات و برنامه های سالم سبب گرایش های غیر اصولی و غیر اخلاقی در افراد می گردد.

چند تعریف از اوقات فراغت :

فراغت یک پدیده ذهنی و روانی است، حالتی برای روح است که الزاماََ به وقت اضافی ارتباط ندارد. ( پاپیر - 1965)

فراغت سه کار عمده دارد: آرمیدن از خستگی ، رشد آزاد به منظور جبران محدودیت های بدنی و ذهنی زندگی مدرن و تفریح که از ملال زندگی بکاهد.( مک دانالد-1960)

فراغت شامل فعالیت هایی جدا از اجبارهای شغلی ، خانوادگی و اجتماعی است که در آن فرد فقط به میل خود عمل می کند .( دوسازیه - 1967)

(نتیجه : فراغت کار یا بیکاری نیست ، بلکه یک تجربه باارزش زندگی است . فراغت جدی ترین مشغله انسان است.( ارسطو)) دکتر واعظ موسوی -1383

ازفعالیتهای اوقات فراغت  می توان موارد زیر را نام برد.

بازی کردن و مسابقه دادن-راه پیمایی و دویدن-خواندن و نوشتن-استراحت کردن-نواختن موسیقی -نقاشی کردن -پرداختن به فعالیتهایی که مورد علاقه فرد می باشد (کارهای دستی ،خیاطی ، کارهای هنری و...) -حرکات موزون -دیدو بازدید- تماشاکردن و گوش کردن - رفتن به تئاتر و سینما-شرکت در کلوپهای ورزشی -کوهپیمایی و...

- برداشت ما از فراغت نباید آن باشد که همه فعالیتهای اوقات فراغت حتماََ باید با فعالیت بدنی همراه باشد.

- هیچ چیز نمی تواند جای تفریح سالم را بگیرد. فعالیت های تفریحی به افراد فرصت می دهد تا انرژی و احساسات خود را تخلیه کنند.

- گذراندن اوقات فراغت در کنار افراد خانواده ، صمیمیت و یگانگی را بیشتر می کندو روابط فرزندان و والدین را تحکیم می بخشد.

- تفریح سالم و تعامل اجتماعی احساس غربت ، دلتنگی ،ترس ، انزوا را کاهش می دهد و به ایجاد یگانگی ملت ها کمک می کند.

- (برنامه ریزی اوقات فراغت نمی تواند چیزی مستقل و بی ارتباط با سایر اوقات باشد، بلکه باید دقیقاََ وصل به برنامه کلان زندگی ، مفید ، راه گشا و زمینه ساز باشد. در غیر این صورت خواه ناخواه بخش هایی از عمر پر ارزش انسان در وادی پوچی و بی ثمری از بین می رود وصرف کارهای بیهوده می گردد.) دکتر فریدون تندنویس

- بهترین سرگرمی مومن شنا کردن است.(رسول اکرم ص)

- پس برای یک مسلمان شنا بهترین تفریحی است که دراوقات فراغت می تواند به آن بپردازد. 

یکی از روش هایی که می تواند اوقات فراغت افراد جامعه را زیر پوشش قرار دهد و بسیاری از ضعف ها و کمبودهای جسمانی و روانی را رفع و درمان کند ، ورزش و تفریحات سالم می باشد. تربیت بدنی و ورزش گذشته از جبران ضعف ها و حفظ تندرستی افراد ، آنان را برای زندگی ، تلاش و اهداف مشترک آماده می سازد. استفاده از بازی در اوقات فراغت فرصتی برای پیشرفت فردفراهم می نماید.

دانشمندان و متفکران امروزی اعلام کرده اند که تفریح و چگونگی گذراندن اوقات فراغت وسیله موثری برای پرورش قوای فکری ، جسمی ،‌اخلاقی ، رشد شخصیت و بروز خلاقه افراد و عامل مهمی برای جلوگیری از رفتارهای ناپسنداجتماعی به حساب می آید.بنابراین در راستای برنامه ریزی صحیح و خوب از این اوقات را باید پایه و اساس و قدمی موثر برای داشتن یک اجتماع سالم ، پاک و تندرست دانست.

  البته سازمان دهی و برنامه ریزی های کلی برای پر کردن اوقات فراغت به عهده سازمانها و ارگانها یی مانند وزارت کشور ، بهزیستی ، تربیت بدنی ، فرهنگ و هنر و آموزش و پرورش است ، ولی این مهم به عهده وزارت آموزش و پرورش هر کشور است ، که با بکار گیری و کاربرد آن برای تک تک افراد شناخته شده باشد، در واقع باید تفکر و درک استفاده صحیح از اوقات فراغت در سالهای تحصیلی آموزش داده شودو به عنوان یک بخش با ارزش در تعلیم افراد در مد نظر مسئولان آموزش و پرورش کشور باشد، تا در سالم سازی فرد در جامعه موثر واقع شود و به آنان تفهیم شود که اوقات فراغت صرفاََ تفریح و سرگرمی محض نیست ، بلکه ساعات فوق نیاز به برنامه ریزی صحیح دارد ، تا رشد و تعالی انسان را دربرگیرد. با برنامه ریزی دقیق و ایجاد امکانات و با حداقل شهریه برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان گامهای اساسی برداشته شود.

برنامه های صدا وسیما در ساعات اوقات فراغت باید از تنوع و گستردگی لازم برخور دار باشد.

یک جوان باید اوقات بیکاری خود را مقداری در میادین ورزشی و مسابقات بگذراند و مقداری نیز در مطالعه و تحقیق بگذراند.

بلاخره برای کاهش بیماریها و قراردادن پیشگیری به جای درمان و از بین بردن اعتیادات مضرو ریشه کن کردن مصرف مواد مخدر و پر کردن اوقات فراغت و بیکاری مردم با برنامه های سازنده و مفید ، راهی جز برنامه ریزی دقیق در امر ورزش و بازی نیست. دردمندان جامعه ما خوب می دانند که در فصل تابستان که فصل تعطیلی مدارس کشور است ، برای کودکان و نوجوانان ، مشکلات بزرگی وجود دارد و نبودن برنامه صحیح برای پرکردن اوقات فراغت خالی این فصل ، موجب ضررهای اخلاقی و جسمی و اقتصادی و سیاسی خواهد شد.

اوقات فراغت بدین لحاظ خوب است که انسان می تواند مقداری به خود بپردازد و به اصطلاح درونگرایی کند و چه بسا به استعدادهای درونی خود پی ببرد.

بنابراین ، نه تنها باید به فکر تعطیلات تابستان بود، بلکه باید به فکر مقطع قبل از دبستان ، کودکستان هم بود و نیز باید به فکر تعطیلات خانواده ها و اوقات فراغت و بیکاری میانسالان و سالمندان هم بود.

در یک جامعه ایده ال ، همچنانکه نباید فقر اقتصادی مطرح باشد ، بایدفقر تفریحات سالم نیز مطرح گردد .

توجه به اینکه نوجوانان بیش از سایر اقشار جامعه تاثیر پذیر هستند ، بوسیله ورزش می توان بهترین مسایل اخلاقی را درحین انجام فعالیتهای ورزشی به آنها آموخت و آنها را از انجام کارهای خلاف شئون اجتماعی بر حذر نمود.

در دوره پیش از دبستان

چون آموزش همه گیر نیست و همه اطفال را پوشش نمی دهد، بنابراین توجه به ایجاد امکانات بازی و ورزش در اماکن عمومی از اهمیت خا صی برخوردار است، در این مورد پارک ها ، باشگاهها ی محلی ، امکانات ورزشی ، مهد های کودک ، تاسیس فضاها ی بازدر مجتمع های مسکونی و پروژه های شهر سازی باید مورد توجه قرار گیرد. با توجه به این که حرکت در شکل گیری و رشد کودکان ، عامل اصلی به شمار می رود.

در این مورد باید شهر داری ها ، بهزیستی ، موسسات خیریه ، انجمن های محلی موظف به تامین فضاهای حرکتی برای این گروه باشند. جهت سنین دوره دبستان ، تنوع وسایل دارای ارزش بیشتری است، همچنین به علت رعایت مسایل ایمنی ، به جهت عدم آگاهی بچه ها در حفظ تعادل و سلامتی خویش باید در تهیه و ساخت وسایل اختصاصی اماکن مورد استفاده آنان بیشتر مورد توجه قرار گیرد. استفاده از وسایل ارزان قیمت ، برگزاری مسابقات در سطوح مختلف و سود بردن از فضاهای باز در جامعه توجه شود. مهمترین وظیفه آموزش و پرورش در این مقطع توجه به آموزش از طریق حرکت و بازی است.

دوره راهنمایی و دبیرستان: 

مهمترین مسئله تبیین و تفهیم اهمیت ورزش و تربیت بدنی به مسئولان و مدیران مدارس است ، زیرا آنان می توانند عامل تسهیل کننده باشند. اختصاص دادن 20 دقیقه ورزش صبحگاهی در کلیه مدارس سراسر کشور از طریق رسانه های گروهی که عمومیت ورزش را از این طریق بتوان به تمام مدارس کشور برد .

- نظارت بر اجراء و عملکرد مربیان

- افزایش ساعت درس تربیت بدنی که متاسفانه با تصویب آن هنوز عملی نگردیده است

- تدوین برنامه های علمی در جهت شناخت ورزش از ابعاد مختلف

- تهیه کتاب در این زمینه به عنوان یک منبع درسی

- نحوه برخورد مدیران با درس تربیت بدنی

- برنامه ریزی برای اوقات فراغت دانش آموزان در دوره هاو ساعات تعطیل

- برگزاری مسابقات داخلی بین مدارس و .........در کلیه رشته های ورزشی

- تهیه وسایل ورزشی گوناگون

- در اختیار قراردادن کلیه امکانات ورزشی و پرورشی مدارس در اختیار کلیه دانش آموزان

- باز نمودن درهای بسته مکانهای ورزشی خصوصی در محله های نزدیک ( باشکاهها ی ادارات دولتی و خصوصی ) استفاده از سالن های ورزشی سازمان تربیت بدنی

- محصور نمودن زمینهای متروک شهری و برون شهری که سالیان متمادی در گوشه و کنار شهر بدون استفاده مانده

- تشویق انجمنهای اولیاء و مربیان مدارس برای پرداختن به امر ورزش به عنوان یک ضرورت اجتماعی ، فرهنگی در پرورش ابعاد اخلاقی و اجتماعی فرزندان خود.

شایسته است این امر مورد توجه قرار گیرد و با توجه به تحولاتی که در اثر انقلاب فرهنگی و اسلامی در جامعه روی داده و بسیاری از مظاهر تفریحی ناسالم منسوخ شده ، باید بتوانیم با برنامه ریزی های منسجم و حساب شده از گرایش دختران و پسران به علائق خطرناک و تخریب کننده از طریق پرداختن به فعالیت های ورزشی جلوگیری نماییم .

 

در محیط کار :  

-توجه به تهیه مکان و استفاده از امکانات طبیعی گردش های دسته جمعی

- تورهای کوتاه مدت ورزشی

 

                      اردوی یک روزه مربیان تربیت بدنی اسلامشهر ( دیزین )

 

                         اردوی یک روزه مربیان تربیت بدنی ( جاده چالوس )

- ایجاد استراحتگاهها همراه با برنامه های ورزشی

- در نظر گرفتن زمان های کوتاه مدت در ساعاتی از روز و یا سه روز در هفته برای پرداختن به ورزش های معمولی ، استفاده از حرکات ایستاده در محیط کار توسط برنامه مشخص و از پیش تعیین شده

- آموزش بعضی برنامه های ورزشی برای اجراء استفاده از آن در زمان  فراغت از کار

- ترتیب دادن مسابقات داخلی و رقابتی به منظور ایجاد روحیه نشاط و در کنار آن تقویت حس رقابت

- تاسیس امکانات ورزشی در کنار مدارس وکارخانه ها که از فضاهای بهتری برخوردارند.

مشکلات موجود :

- عدم توجه کافی و برنامه ریزی صحیح از سوی والدین

- بالا بودن هزینه ها و مشکل اقتصادی خانواده ها

- عدم استفاده از فضاهای موجود در مدارس در ساعت غیر آموزشی

- کمبود امکانات و عدم در دسترس بودن برای همه

- نبود اعتبارات کافی

-عدم هماهنگی تمامی ارگانهای دولتی و خصوصی کشور برای برنامه ریزی هماهنگ

راه حل ها:

- افزایش اعتبارات به بخش فعالیتهای فوق برنامه

- ارائه برنامه های مناسب جهت غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان

- تغییر نگرش خانواده هادر توجه به اوقات فراغت فرزندانشان

- جلب مشارکت تمامی نهادها و سازمانها و اقشار جامعه جهت ایجادهماهنگی در تصمیم گیریهاو اجرای برنامه های اوقات فراغت دانش آموزان

در پایان باید مجدداََ متذکر شد که مسئولان آموزش و پرورش کشور می توانند با برنامه ریزی های دقیق ورزشی و تربیت بدنی به منظور بهره گیری و حسن استفاده از این اوقات دارای چه میزان از اهمیت و اعتبار می باشد، محتوی و تناسب مواد این برنامه ها با سطح نیازها ، علائق ، استعداد و توانائی های جسمی و روانی افراد باید تنظیم شود.

در این زمینه علاوه بر فعالیت ها و پرورش زمینه های موجود پرورش بازی ها و سرگرمی ها ی موجود منطقه می تواند از برنامه های مطلوب برای برنامه ریزی اوقات فراغت باشد.

 

منابع

۱ - اوقات فراغت :

مولف: لس هیوود و همکاران           مترجم : دکتر محمد احسانی 

۲ - زن و ورزش

مجموعه مقالات            تهیه و تنظیم : معاونت ورزش بانوان کشور

۳ - مجموعه چکیده مقالات اولین کنگره علمی بین المللی تربیت بدنی و ورزش دانش آموزان دختر   

۴ - اسلام و بازی کودکان

تالیف : دکتر احمد بهشتی

     ۵ - نشریه ماهنا مه دفتر تربیت بدنی دختران -زیور ورزش سال پنجم شماره بیست و هشتم خرداد ۸۳

 

نوع مطلب :
برچسب ها : چگونگی گذراندن اوقات فراغت دانش آموزان در فصل تابستان،
لینک های مرتبط : دبستان بهاران آموزشی،
معاون آموزشی کیانی
یکشنبه 22 تیر 1393
جمعه 17 آذر 1396 08:22 ق.ظ
This design is incredible! You obviously know how to keep a reader entertained.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
own blog (well, almost...HaHa!) Great job. I really enjoyed what you
had to say, and more than that, how you presented it.
Too cool!
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 07:13 ق.ظ
obviously like your web site but you have to test the spelling on several of your posts.
Several of them are rife with spelling issues and
I in finding it very bothersome to tell the reality then again I will
certainly come again again.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
...........................


 ..........................
.......................

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

.....................

بازی آنلاین


...........
....................
ابزار پرش به بالا ........ گفتم: خدایاازهمه دلگیرم،گفت: حتی ازمن؟گفتم: خدایادلم راربودند،گفت:پیش ازمن؟گفتم:خدایاچقدردوری،گفت: تویامن؟گفتم:خدایا تنهاترینم،گفت:پس من؟گفتم: خدایاکمک خواستم گفت:ازغیرازمن؟گفتم:خدایادوستت دارم گفت:بیشترازمن؟گفتم:خدایااینقدرنگومن ،گفت:من توهستم وتو من
Flying Icon
code By 20Tools.com -->
به سایت ما خوش آمدید
نام و نام خانوادگی      
آدرس ایمیل      
کلیه حقوق این وبلاگ برای دبستـــــــــــــــان بهـــــــــــــــــــاران محفوظ است